tartılmak - youreads 1. ağırlık takibi için yapılan,
  bazılarımız için rutin, bazılarımız içinse bazen umut verici zaman zaman da kabus olan eylem.

  ben en doğru ölçüm için tartılmayı anlatacağım;

  *öncelikle her gün tartılmak doğru değil, sağlıklı sonuç vermez ve olsa olsa takıntı oluşturup psikoloji bozar. günde birkaç kez tartılmaksa çok yanlış, su içseniz gram artar, tuvalete gitseniz azalır, doğru sonuç gözükmez. sadece alışkanlık ve takıntı yaratır.

  * haftada 1 gün belirleyip her hafta o günün sabahında aynı saatte, tuvalete gittikten sonra ve hiçbir şey yemeden tartılmak zaman olarak en mantıklısı. en net sonucu böyle alabiliriz.

  * mümkün olan en az kıyafetle tartılmak gerekiyor. çıplak derseniz o da olur.

  * hiçbirimizin evindeki tartı iyi kalibre edilmemiş yani hatalı sonuçlar veya küçük oynamalar gösterebilir. tartıya arka arkaya 2-3 kez çıktığınızda küsürat olarak aynı sonucu görmemeniz gayet olası.

  *tartınızı gözünüzün önünde tutmayın, dolap kenarına, kanepe altına vs kaldırın. tartılma gününüzde ortaya çıkarın. banyoda bir köşede tartılmaya hazır bir şekilde durması insanın sinirini bozabilir (yine takıntıya dönüşmesinden, sürekli tartılmaktan bahsediyorum)

  *bir de bonus: küsüratlara çok takılmayın.

  sağlıklı günler.
 2. rezalet geçen günümü taçlandıran son noktayı koyan bu oldu daha fazla kilo veremem dediğim psikolojik sınırım vardı ve bugün o sınırı bile geçebildiğimi gördüm.
  wtf
 3. son üç gündür her sabah yaptığım eylem. rakamların yavaş yavaş azaldığını görmek sabah tebessümü için güzel bir sebep.
 4. haftalık olarak yapılmasını tavsiye ettiğim eylemdir aksi takdirde moral bozabilir.
 5. çok çokook yavaş kilo veriyorum diye iki aydır çıkmıyorum. koca yaz tatilinde hepi topu 3-4 kilo vermişim. üzüyorsun beni tartı..
 6. hep unutuyorum "basķül" adli aletin adini. 3 ay civari olmustur tartilmayali. zaten kilomda elle tutulur bir degisiklik oldugunu zannetmiyorum. simdilik kilom umrumda olmadigi icin tartilmak da umrumda degil
 7. bu sabah tartıya çıktım. şu anki kiloma göre 62 kilo verdim, total kilo kaybımın 66 olduğu dönemler oldu. 86-87 kiloyum.

  sakatlıklar nedenli bir süre ara verdiğim muay thai, istasyon, ağırlık ve protein diyetiyle 98'e çıkmayı planlıyorum. allah başka dert vermesin ama süper ağır sikletin altında hafif bir burukluk hiisi oluyor derinlerde bi yerlerde. boy 1,96-1.98.
 8. duzenli olarak yaptigim eylem. hatta biraz ileri gidip sonuclari kayit ediyorum. telefonlarinizdaki saglik uygulamalari ile takibi kolaylastirabilirsiniz. ben zaten hali hazirda fitbit kullanicisiyim. onun uygulamasina her tartildiktan sonra girip trendleri inceliyorum. boyum ve kilomu baz alirsak suan ideal kilomdayim onu korumak icin ugrasiyorum. 74-78 araliginda degisiyorum 3 aylik periodlara bakildiginda. bu da 1.84 boyundaki biri icin normal.