• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar ayfer tunç
taş-kağıt-makas - ayfer tunç
sevgilimin yanındayken kızım yoktu, gerçektim. karagül'ün yanında ise içim parça parça. bu oyun fazla uzadı diyordum, ama içimden, sonra kızımla taş-kâğıt-makas oynuyordum: makas kâğıdı keser. kâğıt taşı sarar. taş makası kırar.

taş-kâğıt-makas, daha önce yayınladığımız kapak kızı adlı romanı ile büyük ilgi uyandıran ayfer tunç'un son öykü kitabı. tunç, yeni basımını sunduğumuz bu kitabıyla da edebiyat çevrelerinden büyük ilgi görmüştü. gerek anlatım biçimiyle, gerek öykülerini gözlemlediği çevrelerin genişliği ile ve yarattığı üslûpla tunç, son dönem öykücülüğümüzün önde gelen isimlerinden. bu kitapta yer alan suzan defter öyküsü ise şimdiden klâsiklerimiz arasına girmiş durumda. taş-kâğıt-makas, tunç'un her zamanki gibi incelikli, dokunaklı öykülerinden oluşuyor.

kaynak: idefix


  1. ayfer tunç'un "kaybetme korkusu", "taş-kağıt-makas", "fehime" ve "suzan defter" isimli öykülerinden oluşan kitabı. ilk baskısı yky tarafından yapılan kitabın ikinci baskısı 2005 yılında can yayınları'nca yapılıyor ve maalesef o tarihten beri tekrar basılmıyor. işin kötü yanı bu öyküler ayfer tunç'un can yayınları'ndan çıkan diğer öykü derlemelerinde de bulunmuyor. nadirkitap sularında görülen piranaların arasında düşerseniz de 75 liradan başlayıp 200 liraya kadar uzanan bir fiyat yelpazesi karşılıyor sizi (neyse ki kargo ücretsiz). ayfer tunç böylesine takip edilen bir yazarken ve taş-kağıt-makas şimdiden kült bir kitap hâline gelmişken basılmama sebebini anlamak oldukça zor.