• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.80)
taxi driver - martin scorsese
hikaye boyunca etrafındaki hayatla ve yolunun kesişeceği "toplumun pisliğiyle" bir türlü iletişim kuramayacak olan travis, en nihayetinde ipleri eline alacaktır. üstelik gündüzleri izlemeye gittiği belden aşağı filmlerdeki "vahşi" bir stilde.


 1. martin scorsese'nin büyük yönetmenler sınıfına girmesini sağlayan 1976 yapımı klasik. film, robert de niro'nun canlandırdığı travis bickle rolüyle efsaneleşmiştir. genç bir taksici olan travis, suçun ve yozlaşmışlığın alıp başını gittiği şehirde, bütün bunlara bir dur denmesi için soyunduğu tamamen iyi niyetli fakat safça mücadele ile birçoklarının o dönem kahramanı haline gelmişti. aynı zamanda travis'in bu bozulmuşluğun içinde bulduğu fahişe rolündeki jodie foster'ın henüz 14 yaşında ortaya koyduğu performans, ona da hollywood'un kapılarını sonuna kadar açmıştı.

  özellikle travis'in silahını kuşandıktan sonra aynanın karşısına geçip "are you talkin' to me?" dediği sahneler efsaneleşmiş, sonradan çekilen bir çok yapımda bu sahneye çeşitli göndermeler yapılmış, posterleri basılmıştır.
 2. siradan bir insanin ben de yasiyorum haykirisinin mukemmel bi sekilde eli alindigi filmdir. bu psikolojinin en iyi islendigi filmdir bana gore. !---- spoiler ----!

  you talking to me ?

  !---- spoiler ----!
  bragi
 3. bana biraz tutunamayanlar biraz anayurt oteli hatta biraz da yeraltından notları ve pek tabi robert de niro nun ben portakal da vitamin bile değilken dahi harika bir oyuncu olduğunu hatırlatmış derin bir yalnızlık ve titrek ama bitimsiz bit umudu anlatan muhteşem film