tay - youreads

tay




  1. microsoft tarafından geliştirilen yapay zeka bir chat robotudur. Derin öğrenme (*:deep learning) denen bir metot kullanarak yaptığı konuşmalarla kendini geliştirmek üzere tasarlanmış. web sayfası üzerinden robota erişebileceğiniz gibi twitter üzerinden mention yapılabilir veya dm üzerinden sohbet edebilir şekilde yapılmış. Amacı eğlenceli sohbetler yapmak olan robotun bu şekilde servis edilmesinin esas Amacı elbette bu sohbetlerle öğrenme algoritmalarını geliştirmek.

    robot 24 mart 2016 tarihinde kullanıma açıldı ve 24 saat içinde ırkçı ve küfürbaz olmayı öğrendi. Hitler'i övüp yahudilerden nefret ettiğini söyleyen, obama'ya küfreden, kadınlardan ve feministlerden nefret eden bir yapay zekanın oluşması elbette kullanıcıların yaptıkları sohbetlerin ve oyunların sonucunda ortaya çıktı. öğrenme yöntemlerinden biri taklit olduğundan olsa gerek.
  2. bir insana göre son derece kısıtlı imkanlar ile öğrenmeye çalışan yazılımdır.

    aynı zamanda insanlar tarafından trollenmesi sonucu hiç bir şey öğrenemeden kapatılan yazılımdır kendisi.

    tay projesi öğrenebilen her türlü mekanizmanın (canlı yada yazılım) öğrendiği ortamın önemini göstermiş bir deneydir, aynı zamanda.
  3. geçtiğimiz günlerde "xbox one or ps4?" sorusunu "ps4 is cheaper and better." diye yanıtladıktan sonra microsoft tarafından bir süreliğine servisten kaldırılan yapay zeka. ne güldüm ulan.