tdk'nin kirli kelimesine yaptığı iğrenç ve cinsiyetçi tanım - youreads 1. bunu böyle kullanan tdk değil halkın kendisi olduğu için tdk da bir suç göremiyorum.
  edit: orda yazan bir örnek değil tanımdır. öncelikle bu konuda anlaşalım.
 2. resmi açıklamalarda daha ne kadar rezilleşebiliriz in kanıtı.
 3. - tatlım iyi görünmüyorsun, rengi de solmuş, iyi misin?

  - kirlendim...

  - olsun temizlenirsin, buna mı bu kadar soldun. neren kirlenmiş bakayım.

  - ...?

  tdk sen olmasan nasıl anlatacaktı bu kadınlar hallerini. ne güzel tanım. biz de seni tanımlayabilecek miyiz?
  ozumm
 4. beyniniz kirli diyesiydim ama o bile yok, tüm kurumlarımız böylesine kirlenmişken ileride olan tek şey karanlık. topunuzun belasını diliyorum.
 5. tdk sitesinde verilen örnek cümle.. ikinci anlamıyla mı düşünülmelidir?
 6. tdk tarafından kirli kelimesinin aybaşı halinde olan kadın olarak tanımlanması tepki çekmişti. oysaki bunu, başına bir " halkdilinde " kelimesi koyarak belirtseydi herhangi bir sorun olmayacaktı. ben de anlamı itibariyle hoşuma gitmediği için hayatta bu şekilde kullanmam ama kullanan insanlar hatta yakınlarım var naparsın.
 7. halk böyle kullanıyorsa tdk'nın suçu ne!

  şurdan bakın, zamanında ne yapmış tdk!
 8. dogrusu; " tdk'nin kirli kelimesine yaptığı musevi tanım" olmasi gereken baslik. adet gören kadinin kirli sayilmasi yahudilikte vardir ama hristiyanlik ve islamda olmamasina ragmen, zamanla sokulmustur.

  kuranda konu sadece su sekilde ele alinir:
  !---- spoiler ----!

  "... hosunuza giden müsrik hür bir erkekten mutlak iyidir. [unutmayin ki] müsrikler sizi atese cagirir. oysaki allah sizi lütfuyla cennete ve magfirete cagirir ve düsünüp ögüt alsinlar diye ayetlerini insanlara aciklar. 222. [ey müminler!] sana ay halinde iken kadinlarla iliskinin hükmünü soruyorlar. de ki: "ay hali bir sikinti, rahatsizlik durumudur. bu yüzden, ay halinde olan kadinlarla cinsel iliskiden uzak durun. dahasi, özel halleri gecinceye kadar cinsel iliskiye girmek icin onlara yaklasmayin. fakat temizlendikleri zaman onlara allah'in izin verdigi mesru yoldan yaklasabilirsiniz. allah gerek ictenlikle tövbe edenleri gerekse [bu tür davranislarindan sakinmak suretiyle] nefislerini temizleyenleri sever. 223. [ey müminler!] karilariniz sizin nesil kaynaginizdir. öyleyse karilarinizla [mesru yoldan] dilediginiz sekilde iliskiye girebilirsiniz. bu iliskide kendiniz icin [haramdan sakinmak, hayirli evlat istemek gibi] güzel amaclar gözetin; allah'in emirlerine itaatsizlikten sakinin ..." kur'an-i kerim meali, mustafa öztürk 2015

  !---- spoiler ----!
 9. kirli kelimesinin halk arasında bu anlamda yaygın bir kullanımı var mı gerçekten? ben hiç denk gelmedim.

  bunun yanında "halk arasında kullanım" gerekçesinin bir sonu da yok. yanılmıyorsan karadeniz'de bir yörede bulutlu hava için de kirli kelimesi kullanılıyor. maraş taraflarında çok sayıda sözcük yaygın olarak bilinen anlamlarının dışında kullanılıyor. onları da yaz sözlüğe? daha basit bir örnek, futbol tekniği zayıf olanlara kazma derdik. baya yaygın bir kullanım sanırım. o niye yok tdk'da?

  tdk'nın görevlerinden birisi yabancı sözcüklere ikame olan türkçe sözcüklerin kullanımını özendirmekse, diğer bir görevi sözcüklerin bu tip ayrımcı kullanımlarını unutturmaktır. ama sanki birileri unutmamış ve unutturmamaya niyetli. umarım üstüne bir de keyif almıyorlardır yaptıklarından.