tdk'nin kirli kelimesine yaptığı iğrenç ve cinsiyetçi tanım - youreads 1. bu insanlar ofislerinde kahvelerini yudumlarken "ulan bugün hangi kelimeyi piç etsem de insanların dikkatini çeksem" şeklinde çalışmakta yüksek ihtimalle.

  siz anlam falan belirlemeyin moruk, zamanla kelimeler kendi anlamını buluyor zaten. ^:sakin falan değilim.^
 2. - tatlım iyi görünmüyorsun, rengi de solmuş, iyi misin?

  - kirlendim...

  - olsun temizlenirsin, buna mı bu kadar soldun. neren kirlenmiş bakayım.

  - ...?

  tdk sen olmasan nasıl anlatacaktı bu kadınlar hallerini. ne güzel tanım. biz de seni tanımlayabilecek miyiz?
  ozumm
 3. resmi açıklamalarda daha ne kadar rezilleşebiliriz in kanıtı.
 4. tdk tarafından kirli kelimesinin aybaşı halinde olan kadın olarak tanımlanması tepki çekmişti. oysaki bunu, başına bir " halkdilinde " kelimesi koyarak belirtseydi herhangi bir sorun olmayacaktı. ben de anlamı itibariyle hoşuma gitmediği için hayatta bu şekilde kullanmam ama kullanan insanlar hatta yakınlarım var naparsın.
 5. tdk'da çalışanlar kimler ve nasıl bir ortamda çalışıyorlar gerçekten merak ediyorum.
 6. gerçekten iğrençtir.

  "halk böyle kullanıyor" ifadesi "halk böyle istiyor" deyip recep ivedikler, survivorlar çekmenin bahanesi ile aynı. ona bakarsan halk -malesef- bazı yerlerde hayvanlara da tecavüz ediyor; ilgili maddelerin altına onu da eklesenize? bilimsel çalışmalarda, akademik makalelerde bunlardan söz edilir, edilmeli de. ama insanların çok rahat ulaşabilecekleri yerlerde bu kadar pervasızca yayınlanamaz bu. çünkü kötüdür, iğrençtir. madem öyle ped reklamlarında "kirli kadınların tercihi" falan densin. iyi mi, güzel mi? bunu mu istiyorsunuz?

  halk dediğimiz şey de sanki... yıllardır ataerkil ve dogmatik düşüncelere maruz kalmış insanlardan söz ediyoruz ve yıl olmuş 2016... yanlış davranışları tespit etmek başkadır fakat bu şekilde yayınlamak bu kötülüğün ekmeğine yağ sürüyor.

  "halk laik elitler gibi boğazda viski içmiyor" dediler, haklısınız dedik. fakat şimdi de karşımıza osmanlı motifli kafelerde paralelelelele diye gezinen halk çıktı ortaya. halkçılık bu değil.

  edit: imla
 7. beyniniz kirli diyesiydim ama o bile yok, tüm kurumlarımız böylesine kirlenmişken ileride olan tek şey karanlık. topunuzun belasını diliyorum.
 8. dogrusu; " tdk'nin kirli kelimesine yaptığı musevi tanım" olmasi gereken baslik. adet gören kadinin kirli sayilmasi yahudilikte vardir ama hristiyanlik ve islamda olmamasina ragmen, zamanla sokulmustur.

  kuranda konu sadece su sekilde ele alinir:
  !---- spoiler ----!

  "... hosunuza giden müsrik hür bir erkekten mutlak iyidir. [unutmayin ki] müsrikler sizi atese cagirir. oysaki allah sizi lütfuyla cennete ve magfirete cagirir ve düsünüp ögüt alsinlar diye ayetlerini insanlara aciklar. 222. [ey müminler!] sana ay halinde iken kadinlarla iliskinin hükmünü soruyorlar. de ki: "ay hali bir sikinti, rahatsizlik durumudur. bu yüzden, ay halinde olan kadinlarla cinsel iliskiden uzak durun. dahasi, özel halleri gecinceye kadar cinsel iliskiye girmek icin onlara yaklasmayin. fakat temizlendikleri zaman onlara allah'in izin verdigi mesru yoldan yaklasabilirsiniz. allah gerek ictenlikle tövbe edenleri gerekse [bu tür davranislarindan sakinmak suretiyle] nefislerini temizleyenleri sever. 223. [ey müminler!] karilariniz sizin nesil kaynaginizdir. öyleyse karilarinizla [mesru yoldan] dilediginiz sekilde iliskiye girebilirsiniz. bu iliskide kendiniz icin [haramdan sakinmak, hayirli evlat istemek gibi] güzel amaclar gözetin; allah'in emirlerine itaatsizlikten sakinin ..." kur'an-i kerim meali, mustafa öztürk 2015

  !---- spoiler ----!
 9. kirli kelimesinin halk arasında bu anlamda yaygın bir kullanımı var mı gerçekten? ben hiç denk gelmedim.

  bunun yanında "halk arasında kullanım" gerekçesinin bir sonu da yok. yanılmıyorsan karadeniz'de bir yörede bulutlu hava için de kirli kelimesi kullanılıyor. maraş taraflarında çok sayıda sözcük yaygın olarak bilinen anlamlarının dışında kullanılıyor. onları da yaz sözlüğe? daha basit bir örnek, futbol tekniği zayıf olanlara kazma derdik. baya yaygın bir kullanım sanırım. o niye yok tdk'da?

  tdk'nın görevlerinden birisi yabancı sözcüklere ikame olan türkçe sözcüklerin kullanımını özendirmekse, diğer bir görevi sözcüklerin bu tip ayrımcı kullanımlarını unutturmaktır. ama sanki birileri unutmamış ve unutturmamaya niyetli. umarım üstüne bir de keyif almıyorlardır yaptıklarından.