• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.38)
Yazar oğuz atay
tehlikeli oyunlar - oğuz atay
kişinin kendiyle savaşmasını ve yenmesini, kendini dönüştürmesini hayati bir sorun olarak algılamaya çağıran, çarpıcı ve sarsıcı bir roman. romanın baş kişisi hikmet benol, toplumdaki yoğun kargaşanın temelinde yatan gerçekliği araştırırken, gerçeklerle içtenlikle ilgilenmenin toplumu yönetenlerce tehlikeli görüldüğünü seziyor ve 'oyun oynuyormuş gibi' ilgilenmenin ve yaşamanın yollarını araştırıyor. ve hem 'tehlikeli' hem de 'oyun'la dolu bir yolda gidebileceği son noktaya kadar ilerliyor... (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. tutamak sorununu ilk defa dile getiren yusuf atılgan'ın aylak adam kitabına benzetiyorum bu kitabı. olmamış yaşamlar içinde birkaç insan. hikmet, albay, komşu kadın ve çocuğu, bir eş. aylak adam'daki bay c'nin çektiği tutunamama sorunu burada birkaç kişiye dağıtılmış bence.
 2. türk edebiyatının mizahi gücü en yüksek romanı, özellikle hikmet benol'un köylüleri anlattığı kısım müthiştir:

  "...bundan baska, ülkemizin dört bir yanı, köylülerle çevrilidir. köylülerle çevrili ülkemizde birçok ürün yetişir. çeşitli iklimlerin kaynaştığı ülkemizin akdeniz bölgesinde maki denilen kısa boylu, tıknazca fundalıklar yetişir. sulak bölgelerde ormanlar yetişir, pirinç yetişir. ayrıca, bir de güneşi olan bölgelerde meyva yetişir. ülkemizde, eski çağlardan beri birçok medeniyet yetişmiştir; ülkemiz, birbirine benzemeyen birçok medeniyetin beşiği olmustur. bu beşikte birçok medeniyet sallanmıstır, birçok medeniyeti uyutmusuzdur. en son kurulan medeniyet ekmek medeniyetidir. bu medeniyetin sürekli oluşunu sağlamak için, ülkemizin birçok yerinde, buğday yetişir. fakat, ülkemizde en çok yetişen, köylüdür. köylü, bütün iklimlerde yetişir. köylünün yetişmesi için, çok emek vermeğe ihtiyaç yoktur. köylü bozkırda yetişir, yaylada yetişir, ormanda yetişir, dağda yetişir, kurak iklimde yetişir, ovada yetişir, sulak iklimde yetişir. çabuk büyür, erken meyva verir. kendi kendine yetişir, kendi kendine meyva verir. biz köylüleri çok severiz. şehre gelirlerse onlardan kapıcı ve amele yaparız. "
 3. tutunamayanların gölgesinde kalmış ve ( ne yazık ki) çok bilinmeyen oğuz atay romanı.yukarıda denildiği gibi bence de atayın asıl şaheseridir. atay tehlikeli oyunlar üzerinde 3 yıl gibi bir süre çalışmış.tutunamayanlar üzerinde şüphesiz daha fazla çalışmış. ama tutunamayanlar ilk kitap; yani atayın o güne kadarki tüm düşüncelerinin yoğun bir şekilde ilk kez yazıya aktarılışıydı.belki itiraz gelebilir daha öncesinde de yazıları oldğuna dair ama eski yazıları özellikle (bkz: pazar postası) nda isimsiz yazıları da vardı.ama tutunamayanlar'da örgütlenmiş düşüncelerinin yazıya aktarılmasındaki karmaşıklığı göze çarpıyordu atay'ın .hatta ismini hatırlayamadığım bir yazar atay hakkında '' aklına geleni yazmış bu romancı'' şeklinde bir şeyler söylemişti.oysa tehlikeli oyunlarda bu karmaşık yapı hiç düzeyine iniyor,yazılan her kelime duvara konulan bir tuğla misali ilerliyor.türlü türlü kelime oyunları yapıyor oğuz atay yine bu romanında.maalesef tehlikeli oyunlar da tutunamayanların akıbetini paylaştı ilk yıllarında.kitapçılarda en alt raflarda duruyordu tehlikeli oyunlar.ve bence bugün de değeri tam bilinmiş bir oğuz atay eseri değil.
  dlg
 4. tutunamayanlar'dan sonra o muhteşem oğuz atay tadını fazlasıyla alabildiğim ve çok beğendiğim eserdir.
  içinizi size anlatan adam oğuz atay'ı okutun, okuyun...
 5. son derece keyifli bir kitap. oğuz atay'ın ikinci romanı. yazmaya başlamasıyla yayınlanması arasındaki süre 3 senedir. tutunamayanlar'ın gölgesinde kalsa da en az tutunamayanlar kadar keyifli bir kitap.
 6. en sevdiğim kitaptır. 3 sene evvelki kötü ruh halimle beraber harmanlanmış, daha da bir etkilemiştir beni okurken. şimdi okursam aynı etkiyi alabilir miyim bilmiyorum ama ileride çoluk çocuğumun adını oğuz koyma sebebim bile olabilir bu kitap.
 7. teknik ve yazım dili açısından benzerini -oguz atay kitapları haricinde- bulmanın pek mümkün olmadığı şahane kitaptır. hikmet benol'un yalnızlığı, son yemeği ve sonu etkileyicidir. oğuz atay'ın neden bir efsane ve bildiğim en yalnız adam olduğunu, hikmet benol'de bir kere daha görmüşümdür.
 8. bilerek bitirmediğim kitaptır. bir dönemime arkadaşlık etmiştir. o dönemlere dönmekten korktuğum için mi bitirmiyorum bilmiyorum. sanki kitap bitince bir devir kapanacak. kapansın istemiyorum.

  !---- spoiler ----!

  onlarda yalnız kaldılar. deniz kıyısındaki evi tutmadıkları için, kimse denize girmek için mayosunu alıp, onlara gelmedi. bahçeleri olmadığı için, içkimizle gelip bir sofra kuramayız mehtaba karşı, dediler. ayrıca, onlar mutlulukların yalnız yaşamak istiyorlarmış, sevgi öyle söylemiyor muydu, bırakalım yaşasınlar, dediler. bırakalım istedikleri gibi yaşasınlar. ve bıraktılar.

  !---- spoiler ----!
 9. son 100 sayfasında sıkıldığım için bitiremediğim,karmaşık anlatım yapısı olan roman.
 10. kitabı her okuduğumda beğendiğim sözlerin altını çizmek istedim, bir kurşun kalem tükettim.