termos - youreads

 1. termodinamiğin sıfırıncı yasasıyla aralarında bir husumet var. küçük başıyla büyük işler peşinde koşturuyor. haliyle başarılı olamıyor.

  edit: yanlış kategoride açtım. ):
 2. çalışma mantığı basit olan gereç.

  termosun içinde iki tane kap bulunur. iç kısımda olan kap genelde camdan yapılmıştır. dış tarafta olan ise metaldir. bu iki kap arasında vakumlanarak havası çekilmiş bir boşluk bulunur. hava olmayınca sıcaklık başka bir kaba aktarılamaz. böylece termosa koyulan sıvı aynı sıcaklıkta kalır.

  ibrahim tatlısesin bu konu ile ilgili çok güzel bir sorusu vardı lakin onu bulamadım. bulan varsa kızıllandırsın onuda ekleyeyim. ^:swh^

  ekleme: yazısını ekledim lakin videosu hala kayıp. bilen gören varsa kızıllandırsın.

  ibo, o hafta piyasaya yeni kaset çıkartan bir şarkıcı bulamamış. bu telaş içinde, nasıl olmuşsa olmuş ibo show'a bir fizik profesörü çağrılmış. ibo ne soracağını şaşırmış: "yeni kasetin ne vakit çıkıyor, son kasetinden bi şargı patlat bahayım" da diyemiyor.
  sonunda bilime en yakın bulduğu soruyu soruvermiş:
  - yav hocam, demiş, ben bu termosu hiç annayamıyom. bu meretin içine soğuk su koyiyon soğuk, sıcak su koyiyon sıcak galiyor. termos nassı biliyo suyun sıcak mı soğuk mu olduğunu. anlat hele hocam.
  - ibo, demiş hoca, sen başından aşağı kaynar su döküldüğünde suyun sıcak mı soğuk mu olduğunu anlayamıyor musun?
  - eee, demiş ibo, o nassı bilsin. ben anlıyom da, bende akıl var.
  - ee, demiş hoca, termosta da o kadar akıl var.
 3. bir de bu el termoslarından var hani.. içmesini bileceksin işte. ben gibi cahil olmayacaksın. kışın çayım sıcak kalsın ben okurken diye odama çıkardım. tabi kullanma kabiliyeti sıfır, beceriksiz olunca. bir kafaya dikişim var ki..hani değil dilim; resmen yemek borumun haşlandığını bir hafta yediğim pardon yiyemediğim yemekten anladım. içememek de cabası..
 4. eğer siyah çay içmezsem benim gün içinde baş ağrım tutuyor. tabi ordan oraya koştururken hangi ara içeyim çayı. dışarıda desen hep çok kötü çaylara para döküyorum.

  bi arkadaşım termos hediye etti bana. ortalama 6 bardak çay çıkıyor. bu kadar güzel bir gereç olamaz. bir de küçük bir sefer tası var. tost bölüp koyuyorum yahut mercimek çorbası yapıyorum, en kötü patates püresi. kısa süreli geziler yahut okulda kullanım için birebir. dışarıda yiyecek tüketmediğimden para biriktirmek için de çok yararlı oluyor benim için. tavsiye ederim.

  ek: bendeki penguen termos, 4 saatten fazla süreye kadar sıcak tutuyor. biraz eskittim yoksa daha uzun süre tutuyordu önceden.
 5. stanley markasının bu konuda baba olduğu içecekleri sıcak soğuk tutmaya yarayan bir kap