• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.67)
Yazar albert camus
tersi ve yüzü - albert camus
"brice parain, sık sık, yazdıklarımın en iyisini bu küçük kitabın içerdiğini ileri sürer... hayır, aldanıyor, çünkü deha bir yana bırakılırsa, insan yirmi iki yaşında yazı yazmasını pek bilemez. ama parain'in söylemek istediğini anlıyorum.bu acemice sayfalarda, sonradan yazdıklarımdakilerden daha çok gerçek aşk bulunduğunu söylemek istiyor, haksız da değil... bu sayfaların yazıldığı zamandan beri, yaşlandım, çok şeyler görüp geçirdim. sınırlarımı, sonra hemen hemen bütün zayıflıklarımı tanıyarak kendi hakkımda bilgi edindim... herkes gibi ben de düşlerim bazı bazı. ama iki sakin melek onun eşiğinden hiçbir zaman geçirmediler beni; biri dostum yüzünü gösterir, öbürü düşmanın suratını. evet, bütün bunları biliyorum, aşkın neye patladığını da öğrendim ya da aşağı yukarı. ama yaşamın kendisi hakkında, "tersi ve yüzü"nde acemice söylenenden daha fazlasını bilmiyorum." (idefix.com'dan alınmıştır)


  1. albert camus'nün 22 yaşında yazdığı eseri. kendisi de ileriki yazın hayatında dönüp dolaşıp bu kitabında yazdıklarına döndüğünü söyler. kendisine göre bildiği hemen hemen her şey bu kitapta, 22 yaşındayken söylenmiştir.
  2. yazara nobel edebiyat ödülü aldırmış olsa da insanlar için baş ucu eseri olsa da bende zaman kaybına sebep olan kitap.