tess gerritsen

Kimdir?

dr. tess gerritsen (d. 1953, san diego, kaliforniya), çin asıllı, doktor, yazar.

stanford üniversitesi'nde antropoloji konusunda lisans yaptı, kaliforniya üniversitesi’nden de tıp diploması aldı. stajını hawaii’de tamamladıktan sonra, doğum iznine ayrıldığı sırada ilk romanı geceyarısından sonra gelen telefon'u yazdı. romantik gerilim olarak tanımlanan bu kitabı aynı türde sekiz roman daha izledi. new york timesın en çok satan kitap olarak tanıttığı hasat ile tıbbî gerilim romanları yazmaya başladı. ondan sonra yazdığı her tıbbî gerilim romanı da çok satanlar listesinin müdavimleri arasında yerini aldı. gece nöbeti, kan gölü, yörünge, çırak ve cerrah bunlar arasında yer almaktadır. tess gerritsen yazmaya odaklanmak için dahiliye uzmanı olarak sürdürdüğü başarılı hekimlik kariyerini bıraktı. new york times'ın en çok satanlar listesinde birinci sırada yer bulmuş ilk tıbbi gerilim romanı hasat'la dünya çapında başarı kazandı. yazar maine'da yaşıyor.

ödülleri

cerrah romanı ile 2002 yılında rita ödülü kazandı. vanish romanı ile 2006 yılında edwards ve macavity ödüllerine aday gösterildi.


  1. kriminal- suç romanı dalında en başarılı yazarlardan biridir (hatta en başarılısı kanımca). yazdığı tıbbi bilgiler gerçekle tamamen örtüşüp, kitaplarında hiç bir mantık hatası olmaması en sevdiğim yönü. bunun haricinde çok da güzel bir kadın olduğunu düşünüyorum.
    akıcı yazımı ve betimlemeleriyle okuyucuyu kitaba bağlı tutmayı çok güzel beceriyor. ilk defa 2006'da migros'ta ucuz kitap reyonunda kan gölü adlı kitabıyla tanıştım kendisiyle. kitaba başladığım an bağlandım ve iş bir an önce bitse de kitaba devam etsem diye heyecanlanırdım.
    şu an tüm serisine sahibim. kitaplarında tek bir konuya bağlı kalmayıp, karakterlerin özel hayatlarını da konu ederek insanlığın en büyük merakı olan ''başkalarının hayatını'' da anlatırken sürükleyiciliği daha da artırıyor. rizzoli&isles serisinin tutulmasının başlıca nedeni bu bence. iki güzel başarılı kadın, işleri ve hayatları, ''acaba bu sorunu nasıl yine karizmatik bir şekilde çözecekler'' düşünceleri ile okumayı zevkli kılıyor. ayrıca kitaplarında geçen enteresan bilgiler de ayrı aydınlatıyor insanı. örneğin; mefisto klübü'ndeki lucifer'a ilişkin bilgiler, sessiz kız'daki maymun hikayesi, cerrah'ta cerrah'ın ağzından anlatılan ibni fadlan, yunan ve viking mitleri, ruh koleksiyoncusu'ndaki mumyalama işlemleri ve eski mısıra dair bilgiler vs. her hitabında ayrı kenarda köşede kalmış tarih veya genel kültür bilgisi veriyor.

    tüm kitapları iyidir ama başlangıç için hasat, yörünge veya kan gölü ile başlanmalı, beğenilmezse bir de rizzoli&isles serisi'nden cerrah denenmeli. ben çırak'ı daha çok sevmiştim ama neyse^:gülücük^