• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.30)
the big lebowski - joel coen, ethan coen
herkesin dude diye hitap ettiği jeffrey lebowski günün birinde iki gagnsterin evine girip tartaklayarak borcunu ödemesini istemeleri üzerine bir başka lebowski nin daha aynı şehirde yaşadığını anlar. evine giren gangsterlerin odanın görünüşünü tamamlayan halısına işemelerine içerleyen dude, kirlenen halısını tazmin etmek için diğer lebowski nin yanına gider. bu ziyaret sonucunda işsiz dude para kazanabileceği bir iş sahibi olmuştur. sadece lebowski nin karısını kaçıranlara verilecek fidyeyi söylenen yere bırakması onu zengin bir adam yapacaktır, ancak bu plan düşünüldüğü gibi işlemeyecektir.


 1. nikim ne olsun diye düşünürken aklıma ilk gelen film karakterini barındıran sıradışı komedi filmidir (bkz: the dude) . göndermeleri, müzikleri falan da on numara. izlemediyseniz stresli gergin veya yorgun olduğunuz zamanlarda rahatlamak için hiç düşünmeden izleyebilirsiniz. izlediyseniz yine rahatlamak için izleyebilirsiniz (tabi izlemiş olan kişi zaten bunun farkındadır :) ). 41. izleyişinizde bile sıkılmazsınız, o derece güzel bir filmdir.

  efsane sahneyi eklemeden de olmaz https://www.youtube.com/watch?v=XkADiJCYS2k
  dude
 2. bir halının odayı ne kadar dolu gösterebileceğini anlatan şaheser.
 3. defalarca kendisini izlettirebilen ender filmlerden.
  mbx
 4. (bkz: dude) (bkz: white russian)

  çok güzel bir film. john goodman resmen yardırmıştır.
 5. 10 üzerinden 9'u hakeden, komedi dalında ilk sıramda yer alan cohen biraderler başyapıtı.
 6. john goodman'ın oynadığı walter sobchak karakteri, apocalypse now, dirty harry, conan gibi filmlerin senaristi john milius baz alınarak yaratılmıştır. filmdeki o maço, maskülen ama başarısız halleri bir çeşit eleştiri olarak okunabilir.
 7. cohen kardeşlerin bana göre (bkz: barton fink) ile beraber en iyi filmi...
 8. steve buscemi' yi burada izledikten sonra boardwalk empires dizisine baslayanlar buyuk bir sok yasamistir eminim.