• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.53)
the crow - alex proyas
bir zamanlar insanlar biri öldüğünde ruhunu bir karganın ölümün ülkesine taşıdığına inanırlardı.ama bazen çok kötü birşey olduğunda büyük bir kederde taşınırdı ve ruh rahat edemezdi.o zaman bazen,sadece bazen karga yanlış şeyleri düzeltmek için ruhu geri getirebilirdi...
eric draven (brandon lee) ve nişanlısı shelly webster (sofia shinas) düğünlerine 1 gün kala top dollar (michael wincott) un başını çektiği çetenin saldırısına uğrayarak vahşice katledilirler.bir yıl sonra eric draven in mezarını ziyaret edecek olan karga genç adamın intikamcı bir ruh olarak geri dönüşününde simgesi olacaktır.alınacak intikamlar verilecek dersler vardır...
james o'barr ın karanlık çizgi romanı alex proyas ın elinde kült bir esere dönüşürken brandon lee çekimleri sırasında yanlışlıkla vurulduğu eric draven ile beyazperdenin en etkileyici karakterlerinden birine efsanevi bir yorum getiriyor


 1. alex proyas'ın 1994 yapımı ilk ciddi filmi, bir bakıma dark city'nin habercisi. yoğun gotik unsurlarla bezeli, son derece karanlık olan bu filmin başrolündeki brandon lee filmin çekimleri sırasında ölmüş ve bu olay büyük tartışmaları da beraberinde getirmişti.
 2. brandon lee'nin filmin çekimleri esnasında öldüğünü öğrendiğimde ayrı bir hüzne bulanarak izlediğim film. fantastik bir aşk ve intikam hikayesi.

  kurgu açısından tam olarak olmuş diyemeyeceğim ama yapım yılı, filmin görselliğiyle başından sonuna yarattığı ambiyans ve izlerken soktuğu ruh hali ile farklı bir film olmuş.

  ayrıca, mezarından çıkan eric draven'ın maskesi ile bazı mimiklerini joker'e (heath ledger'ın canlandırdığı) fena halde benzeten bir ben miyim?

  ve her iki oyuncunun da (brandon lee, heath ledger) söz konusu filmlerinin gösterime girdiğini göremeden 28 yaşında ölmeleri gibi acı bir tesadüfte söz konusu.

  fragman mahiyetinde him'in güzel şarkısıyla video klip olarak uyarlanmış film görüntüleri;

  (bkz: close to the flame - him)
 3. ölümden gelen ölümsüz birini oynadığınız filmde ölmek. belki bir gün geri getirir karga. 15 yıl geçmiştir izleyeli.

  "bir zamanlar, insanlar birisi öldüğünde ruhunu bir karganın ölümün ülkesine taşıdığına inanırlardı. ama bazen, çok kötü bir şey olduğunda büyük bir keder de taşınırdı ve ruh rahat edemezdi. o zaman bazen, sadece bazen karga yanlış şeyleri düzeltmek için ruhu geri getirebilirdi."