• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.82)
the danish girl - tom hooper
danimarkalı bir ressam olan einar wegener'in geçirdiği cinsiyet değiştirme sürecini ve bu süreçte yine bir ressam olan karısı gerda wegener ile olan ilişkisi konu alınıyor. film, david ebershoff'un 2000'de yayınlanan aynı isimli biyografik romanından uyarlama.


 1. Filmde Einar'ın 6 yıllık evliliğin ardından eşi Gerda'nın kocasını model olarak kullanmaya başlamasından sonra kendisini keşfedişine^:Kadın olduğunu kabullenmesi^ şahitlik ediyoruz. Özellikle Eddie Redmayne harika bir oyunculuk sergiliyor. Bu filmde Transseksüel bir kadın olan Einar (Lili)'ın hayat hikayesinden çok Gerda'nın fedakarlıkları ve Sevdiği insana bağlılığı anlatılmış. Bir insanı kayıtsız şartsız, Her şarta kabul edip sevmek bu olsa gerek! Fakat filmde Gerda ile Einar'ın Lili'yi keşfetmeden önceki ilişkisi çok yüzeysel aktarılmış dolayısı ile filmi izlerken Gerda'nın akıl almaz fedakarlıklarının temelini, Einar'a duyduğu aşkı anlamaya çalışmak izleyiciyi oldukça yoruyor. Özellikle Einar ile Gerda'nın 6 yıllık evlilikleri boyunca ilişkilerine dair filmde fazla detaya yer verilmiyor.

  !---- spoiler ----!

  Eninar'ın Lili olarak Gerda ile ilk defa dışarı çıktıkları zaman Gerda'nın aşırı rahat tavrı biraz göze batıyor neticede o ana kadar Gerda için herşey çılgın bir oyun. Kocasını da alıp herkesin birbirini tanıdığı bir etkinlikte bu kadar rahat görünmesi aşırı sürreal. Ayrıca Gerda'nın kocasını model olarak kullanmaya başlaması bir şekilde kabul edilebilir ama Eninar'ın Lili olarak Gerda ile sokağa çıkması ve Gerda'nın tüm bu olanları ilk başta çok normal bir şeymiş gibi yapması gerçekten aşırı zorlama olmuş. Onun yerine Einar'ın Lili'yi yavaş yavaş su yüzüne çıkartması ve Gerda'nın Enier'ı kabullenişiyle birlikte kendi iç çatışmalarına daha fazla yoğunluk verilseydi gerçekten harika bir film olabilirdi.

  !---- spoiler ----!

  Sonuç olarak Eddie Redmayne'ın oyunculuğu için izlenebilir.