• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.89)
the dark knight - christopher nolan
the dark knight'da, batman suça karşı savaşını daha da ileriye götürüyor: teğmen jim gordon ve bölge savcısı harvey dent’in yardımlarıyla, batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, joker olarak bilinen ve gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulurlar.


 1. heath ledger'ın rolüne 4 ay boyunca, anlaştığı bir moteldeki karanlık bir odada yaşayarak hazırlandığı, yemeklerini yalnızca günde iki defa kapı altından aldığı, ister jack nicholson oynamış olsun, ister jared leto oynayacak olsun, bir daha kimsenin bundan daha iyi bir joker performansı çıkaramayacağını ortaya koyduğu, kariyerinde zirve yaptığı, galasını bile izleyemeden ölüp beni kahırlara sürüklediği, ailesinin oscar'ı onun adına sahnede aldığı filmdir.

  christopher nolan'a hayranım.. christian bale'e de öyle elbet.. evet şöyle bir de sayacak olsak, gary oldman, michael caine, morgan freeman, cillian murphy, liam neeson (seri olarak), maggie gyllanhaal, marion cotillard ve daha nicelerini barındırır bu film..

  lakin nolursa olsun, sonsuza kadar heath ledger'ın filmi diye anılacaktır.

  (bkz: why so serious?)
 2. joker karakterini öncesinde jack nickholson gibi bir ismin canlandırmasına rağmen bu karakteri belki senaryonun da etkisiyle daha iyi hissettirebilen heath ledger'in oyunculuğunun da nirvanası olan film.

  ledger'e, öldükten sonra, los angeles film eleştirmenleri birliği, 66. altın küre, bafta, 81. akademi ödülleri'nde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerini kazandırmıştır.

  heath ledger'ın hazin ölümü nedeniyle film daha çok joker ile anılsa da senaryo, oyunculuk ve görsellik açısından aynı serinin bir önceki filmi ile klasik süper kahraman filmlerinin ötesine geçebilmiştir.

  joker'in ağzındaki yaranın sebebini anlattığı her sahne ayrı güzeldir.

  !---- spoiler ----!

  "joker : gergin görünüyorsun. yaralar yüzünden mi? nasıi olduklarını öğrenmek ister misin? gel buraya. bana bak.

  bir zamanlar karım vardı. çok güzeldi, senin gibi. benim çok endişelendiğimi daha fazla gülmem gerektiğini söylerdi. kumar oynadı, tefecilere çok borçlandı. bir gün yüzünü çizdiler. ameliyat için paramız yoktu. buna dayanamıyordu. onu tekrar gülerken görmek istiyordum. yaraları umursamadığımı bilmesini istiyordum.

  ben de ağzıma bir jilet soktum ve bunu yaptım kendime. bir şey diyeyim mi? beni görmeye dayanamadı. beni terk etti. işin komik tarafını gördüm. artık hep gülümsüyorum."

  "batman: peşime düşecek. beni lanetleyecek. köpekler salacaksınız. bunların olması da gerekiyor. çünkü bazen gerçek yeterince iyi değildir. bazıları fazlasını hak eder. bazen insanlar inaçlarının ödülünü alır."

  ....

  "batman: neden beni öldürmek istiyorsun?

  joker: seni öldürmek istemiyorum. sen olmasan, ben ne yaparım? sen beni tamamlıyorsun. onlara göre, sen bir ucubesin. tıpkı benim gibi. şu anda sana ihtiyaçları var ama ihtiyaçları kalmadığında seni bir cüzzamlı gibi dışlayacaklar. ahlâki değerleri, yasaları… hepsi kötü birer şakadan ibaret. bir sorunla karşılaşır karşılaşmaz, senden kurtulacaklar. dünyanın onlara izin verdiği ölçüde iyiler. işler kontrolden çıktığında sözde medeni geçinen bu insanlar, birbirlerini yiyecek. ben bir canavar değilim. sadece herkesten öndeyim. kendi kafana göre koyduğun kurallar seni kurtarır sanıyorsun. tek bir kuralım var. bu dünyada hayatta kalmanın tek mantıklı yolu, kural tanımamaktır…"

  !---- spoiler ----!