the dark side of the moon - pink floyd - youreads 1. -speak to me
  -breathe
  -on the run
  -time
  -the great gig in the sky
  -money
  -us and them
  -any colour you like
  -brain damage
  -eclipse

  şarkılarının yer aldığı ve tamamının sözlerinin roger waters tarafından yazıldığı albümdür.
  iyi ki vardır.
 2. albümü tek şarkı halinde dinleyemiyorum ya da shuffle yapamıyorum. her şarkı kendinden öncekini çok güzel takip ediyor, kendinden sonrakine zemin hazırlıyor. bu da albümü bir bütün haline getiriyor. başladım mı speak to me ile başlar eclipse ile bitiririm yani kısaca. dark side of the moon benim için top 5 içerisindedir.
 3. albümün başarısının bir sırrı da, ses mühendisi alan parsons tarafından mükemmel bir şekilde kayıt altına alınmasıdır.

  roger waters sık sık arsenal kulübünün maçlarına kaçtığı için alan parsons albüm üzerinde çok rahat çalışabildiğini beyan etmiş.

  the great gig in the sky parçasındaki kadın vokal, eseri çok dusuk bir ücret karşılığında, tek seferde seslendirip çıkmıştır.

  albüm genel olarak syd barrett'a ithaf edilmiştir.
 4. hiç bir zaman bıkılmayacak albümlerden biridir ve tek şarkı olarak değil albümün tamamı dinlenerek ancak keyif alınır benim gözümde
 5. albüm satışından gelen paranın bir kısmı holy grail'in çekilmesi için bağışlanmıştır.
 6. bu albumu pink floyd'un zirvesi yapan, the great gig in the sky parcasini ilahi sesiyle adeta bir sanat eserine ceviren clare torry, album hasilatindan yeteri kadar pay alamadigi icin gruba dava acmis. o sebeptendir ki, 2005 sonrası basilan the dark side of the moon albumlerinde bestekar olarak adi gecmekte.