1. bir grafik tasarımcısı olan john koenig tarafından spesifik duyguları ve çeşitli melankolik hâlleri tanımlamak için türetilen yeni kelimelerin ortaya konduğu youtube kanalı ve sosyal medya destekli websitesidir.

    kaynak için bkz: http://www.dictionaryofobscuresorrows.com/

    john koenig'in çıkış noktası, birçok kişinin tecrübe edip anlatacak bir sözcük bulamadığını düşündüğü çeşitli duyguları yeni sözcüklerle adlandırmak ve her yeni kavram ile sözlüklerdeki ilgili bir boşluğu doldurmaktır. bu yüzden, üzerinde çalıştığı bu yeni sözcük dizisi için "obscure sorrows" yani bilinmeyen hüzünler, adı konmamış hüzünler ifadesini kullanmıştır.

    dictionary of obscure sorrows, 2015 yılı itibarıyla dünya geneline yayılan bir fikir hâline geldi. john koenig, sözcüklerin güvenirliği, kullanımı ve yaygınlaşması ile ilgili sorulara şu şekilde cevap veriyor: "benim amacım bu yeni sözcüklerin yaygınlaşmalarını ve günlük konuşma dilinde kullanılmalarını sağlamaktan ziyade, evvela adı konmamış çeşitli duyguların açığa çıkmalarını sağlamak. siz, bu sözcüklerin arasından kafanıza yatanları alıp kullandıkça, onlar zaten zamanla kendiliğinden yaygınlaşacak ve literatüre geçeceklerdir."


    (bkz: adomania) (bkz: adronitis) (bkz: altschmerz) (bkz: ambedo) (bkz: anchorage) (bkz: anecdoche) (bkz: antematter) (bkz: anthrodynia) (bkz: avenoir) (bkz: chrysalism) (bkz: ellipsism) (bkz: énouement) (bkz: exulansis) (bkz: finifugal) (bkz: jouska) (bkz: kairosclerosis) (bkz: kenopsia) (bkz: kudoclasm) (bkz: kuebiko) (bkz: lachesism) (bkz: lapyear) (bkz: liberosis) (bkz: mal de coucou) (bkz: mauerbauertraurigkeit) (bkz: mimeomia) (bkz: monachopsis) (bkz: nodus tollens) (bkz: occhiolism) (bkz: onism) (bkz: opia) (bkz: pâro) (bkz: rubatosis) (bkz: rückkehrunruhe) (bkz: sonder) (bkz: trumspringa) (bkz: vemödalen) (bkz: waldosia) (bkz: wytai) (bkz: xeno) (bkz: zenosyne)