the exorcist - william friedkin - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.60)
the exorcist - william friedkin
yeni filminin çekimleri sırasında 12 yaşındaki kızı regan'ın tuhaf eylemler sergilemeye başladığını fark eden aktris chris macneil, kızını doktora götürür. doktorlar beyninde geçici bir hasar olabileceğini söyleseler de bu vaka daha önce rastlanmamış türdendir. bir seri tıbbi testten sonra küçük kızın hiçbir sorunu olmadığı ortaya çıkar. ancak regan'ın tuhaf halleri sona erecek gibi değildir. küçük kız son derece şiddetli bir şekilde titremekte, garip sesler çıkarıp hiçbir anlamı olmayan hareketlerde bulunmaktadır. bu ürkütücü durum karşısında çaresiz kalan chris, kızını aynı zamanda psikiyatr olan peder merrin'e götürür. peder, regan'ın içine şeytan girdiğini tespit edecek, aile çaresizce bu durumdan kurtulmaya çalışacaktır.


 1. yapılmış en başarılı, en sevilen korku filmlerinden biri. özellikle sonundaki şeytan çıkarma ritüeliyle, filmi çocuk yaşta izleyen bir neslin gördüğü kabusların müsebbibidir bu yapım. mike oldfield imzalı müziği de ayrıca çok meşhurdur. 1973 yapımı bu filmin şeytan adlı bir türk sineması uyarlaması da usta sinemacı metin erksan tarafından 1974 yılında yapılmıştır.
 2. 73 yılında çekilmesine rağmen insanın tüylerini diken diken yapan bir film. hele o kafanın 360 derece dönmesi... insanın kanını dondurur.

  bu genre' nin güncel örnekleri ise bu filmin taşıdığı korku öğelerini ancak taklit etmekte ve tekrarın ötesine geçememektedir.
  miner