the favourite - yorgos lanthimos - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
the favourite - yorgos lanthimos
lanthimos, the favourite filmiyle sıradışı distopyalar yerine bu kez 18. yüzyılın başlarına, kraliçe anne dönemine odaklanıyor.

ingiltere’nin fransa ile savaş halinde olmasına rağmen kraliçe anne dikkatini daha çok ördek yarışları ve ananas ziyafetlerine ayırmaktadır. sağlığı bozulan kraliçe anne’in yerine ülkeyle kraliçenin en yakın arkadaşı olan leydi sarah ilgilenmektedir.

saraya yeni giren hizmetçi abigail ise kendini leydi sarah’ya sevdirir, kısa zamanda konumu yükselir ve kraliçe sarah’nın güvenilir danışmanı olup kendi planlarını sunduğunda, ülkeyi yönetmek karmaşıklaşır.


 1. yorgos lanthimos'un (yani caanım lanthimos) 2018 kasım sonunda vizyona girmesi beklenen yeni filmi.

  18. yüzyıl ingilteresi, aristokrasi, leydiler, düşler ve düşesler, ziyafetler, ördekler...lanthimos'un realitenin içine gömdüğü fantastik dünyasında nereye oturtacağını çok merak ettiğim, şaşaalı bir dönem hikayesi.

  ilk fragman yayınlanmış. the killing of a sacred deer ile biraz kalp kırmış olsa da, lanthimos bu, yine heyecanlandırdı.
  mesut
 2. lanthimos bir önceki filmi the killing of a sacred deer ile bende hollywood'a kendini sevdireyim derken harcanıp gidecek korkusunu yaratmıştı. ancak bu son filmi ile tılsımını korumayı başardığını göstererek yersiz ve erken bir yargıya vardığımı kanıtlamış oldu.

  film öncelikle ve her şeyden önce tam bir görsel şölen. klasik, kalıplaşmış bir ezberle yazıyor değilim, kullanılan çekim teknikleri, kostümler ve dekorlarla göz doyuruyor. ve dahası, oyunculuklar da yine o kadar iyi ki şu şaşaanın içinde kaybolmuyor.

  filmin çekim aşamasında konusuna ilişkin ilk bilgiler sızdığında lanthimos ve dönem filmi kafamda tam da oturmamıştı. izlediğim dönem filmlerinde hep ağır bir drama yaslanıldığından olsa gerek...lanthimos'un dünyası ise bu şablona uymuyordu. ve filmi izlediğimde fark ettim ki lanthimos tam da kendinden bekleneni yaparak o şablona tıkılı kalmak yerine şablonu kendisine göre yontmuş.

  fonda 18. yüzyıl, ingiltere, savaş ve aristokrasinin olduğu bir senaryo ile iktidarı hedef alan bir film yapmayı, hem de hikayeyi bir kadın üçgeni ile anlatmayı başaran bir film the favourite. yine, iktidar ve erk kavramının kanıksanmış geçişkenliğini ters yüz ederek erkeği ikinci plana alması ile de bir o kadar kulvar dışı.

  bu filmi izlerken fark ettim ki, bazı yönetmenlerin ilk işlerinden itibaren gelişimlerine kanlı canlı tanık olmak ve izleyicisi olarak deyim yerindeyse beraber gelişmek ayrı bir keyif veriyor. lanthimos da bizim gençliğimizin en iyi komşusu, arkadaşı; tüm işlerini görmenizi tavsiye ederim.
  mesut
 3. lanthimos'un 2018 yapımı dönem filmi. pek sevdiğim olivia colman, pek sevemediğim emma stone'u ve rachel weisz izliyoruz.

  sıradan bir dönem filmi, saray içi entrikalar seyirliği olmayacağı lanthimos ismi ile beraber en başından garantiye alınmış olan film, en büyük farkını saray içinde kadınların konumlandırılması ile yapıyor. kadınlar erkeklerin gölgesinde, kıyılarda köşelerde sessizce gezinen yaratıklar olarak resmedilmiyor. aksine birincil entrika yaratıcılar kendileri oluyor. erkeklerin ve erkekliğin ise pek esamesi okunmuyor.

  lanthimos filmleri arasında the favourite en iyi filmi diyemesem de kesinlikle izlenmesi gerekenler arasında. trailer