the hundred-foot journey - lasse hallström - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
the hundred-foot journey - lasse hallström
bombay'da yaşayan hassan haji, dedesinin işlettiği restoran sayesinde mutfakla çocuk yaşta tanışmış, bu ilgisini yeteneğiyle pekiştirmiştir. şimdilerde genç bir adam olan hassan, dedesinden kalan müesseseyi başarıyla işletirken beklenmedik bir trajedi nedeniyle bombay'dan taşınmak durumunda kalır.

ailesiyle birlikte fransa'nın bir kasabasına yerleşir ve işini burada devam ettirmek için hazırlıklara başlar, restoranını açar. böylece bu yeni restoranın sunduğu egzotik hint mutfağı kısa sürede bölge halkının dikkatini çeker.
  1. lasse hallström daha çok chocolat filmi ile tanınıyor. benim için en iyi filmi ise what's eating gilbert grape (izlemediyseniz kesinlikle tavsiyemdir).

    chocolat filminde de olduğu gibi bu yönetmen filmlerinde tat alma duyumuzu da devreye sokacak kadar yemeklerle haşır neşir. bu filminde de öteki olmayı, insan ilişkilerinde ırka, dile, dine renk değil fark olarak bakmanın yaşamı ne kadar tatsızlaştırdığını; baharatları, iyi yemeği, hoş sohbeti tatlı tatlı anlatıyor yine...chocolat ya da gilbert grape kadar olmasa da hoş bir seyirlik. anıları benim gibi kokusuyla, tadıyla hafızaya alanlardansanız seversiniz.
    mesut