the last of us - youreads 1. draması hikayesi muhteşem olan naughty dog oyunudur.kült oyun kavramı varsa eğer bence en iyi kült oyun budur.
 2. 2.si gelen oyun. (bkz: yaşasın)

  ellie'yi daha büyümüş, joel'i daha yaşlanmış ama aynı karizmatik sesiyle görmek mümkün. fragmanından yola çıktığımız zaman bir intikam hikayesi gibi bir şey olacak, belli. ellie artık büyüdüğü için, o yaştaki bireylerin yüksek duygusal bunalımıyla bir intikam derdine düşmüş gibi. herkes, evin içindeki kişileri ellie'nin öldürdüğünü düşünüyor, ama belki de ellie o insanların intikamını almak istiyordur. olamaz mı?

  bununla birlikte, fragmanın girişindeki ağacı saatlerce göstermelerinin de bir sebebi var. hayvan gibi bir pence izi gibi bir şey var. oturup hayvanları dövmeyeceğimize göre, yeni çeşit zombi (evet enfekte olmuşlara zombi diyorum) demek mümkün müdür? bence mümkün. yeni bir karakter geliyor sanırım. hikayede ne anlatacağı çok mühim. umarım bu sefer tedaviyile alakalı daha belirgin bir iş yapabilirler.

  bununla birlikte last of us ile alakalı özet içeren bir yazı paylaştım. şuraya da iliştiriyorum okumak isteyenler faydalansın: last of us
 3. bir zombi oyunu değildir. ellie ve joel adlı iki karakteri anlatan, hikaye-tabanlı bir oyundur. naughty dog'un da belirttiği gibi, zombiler sadece hikayeyi anlatırken yararlanılan birer öge. yerlerinde uzaylılar veya ahtapot-adamlar olsa hikaye hiç değişmezdi.

  bu oyunun en önemli özelliği; joel ve kızının yaşında olan ellie arası diyaloglar. daha önce bu kadar gerçek konuşmalara rastlamış mıydım bilmiyorum. belki enslaved - odyssey to west oynarken ana karakterler monkey ve trip arası ilişki bu kadar gerçekti, fakat onda da komediden aşırı fazla yararlanılmıştı. the last of us'ta her şey gerçek dozunda.

  diyaloglara değinmişken; oyunlarda/filmlerde vesaire, ellie yaşındaki çocuklar büyükler tarafından ezildiğinde, çabalarlar, uğraşırlar ki kendilerini kanıtlasınlar ve büyükler de onları takdir etsin. bunun en cringeworth örneği mesela the walking dead the game ve 2. sezonunda clementine örneğidir.

  the last of us'ta ise; ellie'yi aşağılayan adama, "fuck you" demesi context'i de dahil edince pek çok oyun içinde bile en eğlendiğim yerlerden biri.

  sadece bir cevap entry olarak başlamıştım ama incelemeye döndü. o yüzden şu güzel entry'i bozmayayım.

  grafikler
  naughty dog'un grafiklerde bir standardı vardır. herkesten daha iyi yapabilmelerinin bir nedeni de, kaliteli grafiğin yanında ayrıca kaliteli bir sanat tasarımlarının olmasıdır. bu konuda dontnod 1 naughty dog 2 diyebilirim.

  animasyonlar
  tüm piyasa ucuz diye mocap yapıp raw data olarak aktarırken; naughty dog'da karakterlerin animasyonu önce mocap'ten geçer; ardından tüm kareler elde tek tek düzeltilir ki gerçek hayata yakın davranışlar aktarılabilsin. the last of us'ta da aynı standartlar mevcut.

  performans
  güncel nesil konsolların sistem olarak zayıf olduğu doğru. peki bu oyun nasıl bu kadar mükemmel?

  naughty dog -maalesef- sadece ve sadece play station'lara oyun yapan bir stüdyo. play station 1'den beri tüm cihazların en ufak detayına kadar biliyorlar ve alabilecekleri işlemci/grafik gücünü son damlasına kadar kullanıyorlar. bu sayede optimizasyon ve kalite maksimum seviyede oluyor.  not: zombi oyunu değildir, zombiler de içeren bir oyundur. ama bu zombilerin korkunç olmadığı anlamına gelmiyor, yukarıdaki arkadaş ilk cümle haricinde tamamen haklı. şahsen korktuğum clicker'ları yenmek bayağı kolaymış; bir yere molotof kokteyli atıyorsunuz, 3-4 tanesi toplanıp yanıyor. eğer gelmeyen olursa alev altındaki bir yere tuğla/şişe falan atıp dikkatlerini oraya çekebilirsiniz ki gidip yansınlar.
 4. bu kadar uzun senaryo ile bir an olsun sıkmayan, bir o kadar daha olsa oynatabilecek oyun. detayları ile beni benden almıştır. ana karakterlerin yanısıra yardımcı karakterlerinde hikayeleri de oldukça güçlü. hatta geçilen mekanlarda ölmüş kişilerin üzerinden çıkan mektup, not vs. bile apayrı bir tat veriyor senaryo açısından.

  oynanış tamamen yokluk üzerine kurulmuş, tetiğe basmak için iki kez düşünüyor insan. bu olay resident evil serilerindeki oynanışa benzese de, daha zenginleştirilmiş bir halde. (ateş etmek yerine yapabileceğiniz şeyler)

  oyun uzun bir süre zarfını anlatması açısından farklı atmosferlerde akıyor. geçen her mevsim, aynı serinin farklı oyununu oynuyormuş hissi veriyor.

  zombilere karşı ilerlememize rağmen, zombi oyunu kategorisinden cok uzak. hangi zombi oyununda böyle bir sahne var, diye linkimi verip bitiriyorum.

  (bkz: https://youtu.be/pMjdl_uYXgE)
 5. Naughty Dog tarafından geliştirilen, Aksiyon-macera-hayatta kalma-korku oyunudur.Senaryosu ile kendine bağlayan, Yardımcı karakter ile duygusal bağ kurduran sayılı oyunlardandır. Kıyamet sonrası dünyayı iliklerine kadar hissettirmekte ve her an merak içinde akıp gitmektedir. Ayrıca PS4 için çıkmış Remastered sürümünde Ek DLC de bulunmaktadır.

  Müzikleri ise ayrı bir başlığın konusu bence çünkü oynadığım oyunlar arasında müziği en fazla saran oyun olmuştur. Burdan bu güzel müzikler için Gustavo Santaolalla'ya selam ederim.
  Last of us Main Theme Music
 6. hikaye ve sanatsal yanı oynanışına ağır basan, bu yüzden bir yerde yapısal olarak olmasa da içerikte film gibi ilerleyen, şahsım adına şimdiye kadar oynadığım en iyi oyun ünvanına sahip, naughty dog firmasının çıkardığı sony playstation için exclusive yapım.
 7. bir zombi oyunu ve çok gerilim dolu. ilk başlarda tırsa tırsa oynuyordum yarısını yeçtikten sonra alıştım ama ara ara çok geriliyorum. adamlar yapmış.
 8. seviyorum seni....