• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.25)
the life of david gale - alan parker
david gale ölüm cezası karşıtlarının en önemli isimlerinden biridir ve idam cezasısının kaldırılması için büyük çaba sarf etmektedir .kendisi gibi idama karşı çıkan constance harraway adındaki bayan tecavüze uğramış ve vahşice öldürülmüştür ancak bu trajik olayın acı tarafı ise, suçun david`in üzerine kalmasıdır. gazeteci elizabeth bloom ile çok özel bir röportaj yapmayı kabul eden david ona olayı açıkça anlatır. çok iyi bir haber yakaladığının farkında olan bloom onun anlattıklarını dinledikçe olayın başka boyutlarını da öğrenir . bu adamın hayatı onun ellerindedir ve bu masum adamı kurtarmak için hemen harekete geçer david gale'in idamına çok az zaman kalmışıtır.
 1. tartışmalı olan idam cezası konusunu güzel bir şekilde ele alan film. sadece kevin spacey'nin oyunculuğu için bile izlenebilir.
 2. bana "nerede o eski güzel filmler" dedirten filmler listemdeki 3 kevin spacey filminden biridir.
 3. harika bir mesaj veren ancak kesinlikle sonuyla ilgili hiçbir spoiler alınmaması gereken bir film. izlediğim en anlamlı filmlerden. kevin spacey her daim gizemli havasıyla rolüne çok iyi oturmuş.
 4. idam cezası gelmeli mi başlığı ile alakalı meseleye ait mesajı ve iyi bir kurgusu olan; kadrosunda kevin spacey, kate winslet, laura linney gibi isimleri barındıran 2003 hollywood yapımı güzel film.
 5. bireysel değerlendirmemde benden 9/10 almış film.

  #vurucu #sarsıcı #iç titreten #epik

  biraz önce bitirdim filmi hala etkisindeyim. mümkünse bu filmi, filmle alakalı daha fazla bilgi almadan izleyin. fragmanı izlemeyi geçtim, yorum dahi okumayın şuan okuduğunuzun ardından.
 6. kevin spacey'nin müthiş oyunculuğu ve harika senaryosu olan film.

  !---- spoiler ----!

  yanlışlıkla masum insanı idam etmek, idam cezasının adaletle, hukukla hiç bir ilgisinin olmadığını gösteriyor film.
  işte bu olasılığa karşı bir akademisyenin hayatı pahasına verdiği mücadeleyi filmde izleyeceksiniz.
  "belki de ölüm armağandır"
  televizyonda ki tartışma programı sahnesi efsane ve son yemeği güzel. recelli krep, çilek, krema ve çikolata parçacıkları filmin başladığı ve bittiği nokta.

  !---- spoiler ----!
 7. başucu filmlerimden, izleyin, izletin.
 8. insanların idam cezası karşıtı olduğunu düşünmeye meyilli olduğu film.

  ama bence filmin içinde şöyle bir paradoks var:

  !---- spoiler ----!

  filmde idam cezasının yanlışlıkla uygulanabileceğini iddia eden karakterlerimiz ellerinde bu konu ile ilgili delil olmadığı için somut veriyi kendileri üretiyorlar. ama aslında bu ürettikleri şey bir kurmaca. gerçek değil.
  acaba senarist idam cezası karşıtlarının en büyük kozunu çürütmek istemiş olabilir mi?

  bence bu sorunun net bir cevabı yok, tamamen seyirciye bırakılmış.

  !---- spoiler ----!