• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.71)
the man from earth - richard schenkman
üniversitede başarılı bir tarih profesörü olan john oldman ortada hiçbir neden yokken, aniden 10 yılını ayırdığı akademiden istifa etmiştir. şehirden gitmeye hazırlanırken veda etmek için evine gelen meslektaşları ondan neden istifa edip gitmesi gerektiği konusunda bir açıklama yapmasını isterler. arkadaşları john'un bu sessizliğine anlam verememektedirler. önceleri suskun kalan john da neden gitmesi gerektiğini biraz geçmişe dönerek anlatmaya başlar.


 1. bu kadar az bir bütçeyle yapılan gerçekten muhteşem ötesi bir film. şömine başı sohbetiyle sizin aklınıza bir sürü soru işareti bırakarak 70 dakikada soluksuz izleyebileceğiniz bir sanat eseri.
 2. !---- spoiler ----!

  din konusu açılırken kahramanımız isa'dan bahseder ve dolaylı yoldan isa olduğunu söyler. bunu anlayan dindar hıristiyan kadın ise sinirden yumruklarını sıkar. çok sıkı bir şekilde o yumruklarını sıkar. özellikle bu sahneye dikkat etmenizi öneririm. incedir. senarist dindar insanların nasıl katı ve eleştiriye kapalı olduklarına dair güzel bir gönderme yapıyor. o yumruk gevşeltildiğinde biraz daha ileriye, biraz daha gerçekliğe ulaşabileceğiz.

  !---- spoiler ----!
 3. hiç bitmemesini istediğiniz film. sohbet öyle bir sarıyor ki, dünyalı abi anlatsın biz dinleyelim moduna giriyorsunuz bir süre sonra.maalesef ki çabucak da bitiveriyor, içinizde tatlı bir hüzün bırakarak.
 4. 2017 de ikincisiyle karşımızda olacağını öğrendiğim hayal satan güzel film.
 5. güzel filmdir lakin proflardan oluşan bir sohbet ortamında başrol oyuncusu hariç diğer heriflerin "aa inanmıyorum, yok artık" gibi tepkilerden başka tartışmaya kattıkları bir şey olmaması hafif göze batıyor. bunun dışında enfes.
  zgrkk
 6. tek mekan filmleri içinde bana göre 12 kızgın adamdan sonra ki en güzel film. kısa süre sonra filmin içine giriyorsunuz. sanki oda da ki görünmeyen biri olup çıkıyorsunuz. çoğu zaman başrol oyuncusunun ağzının içine bakıyorsunuz. insan özü itibari ile kendini arayan bir canlı olduğu için filmde haliyle daha çekici hale geliyor. kesinlikle izlenmesi gereken bir film.
  !---- spoiler ----!

  filmin bana göre eksik yanı son sahnesinde anlatılan herşey gerçektir mesajı verilmesi oldu. eğer bu konuyu izleyiciye bıraksalardı daha iyi olurdu.

  !---- spoiler ----!
  zefen
 7. filmin tamamı 86 dakika olup izlemeye niyet eden kişilere bir fincan kahve ve bir paket sigarayı kenarda tutarak izlemeye başlamalarını öneririm.

  başlığı gördükten sonra filmi sayısını bilmediğim kez izlemeye oturduğumu da ayrıca eklerim.

  !---- spoiler ----!

  adam ölümsüz çıktı rıza baba

  !---- spoiler ----!
 8. oyunculuktan çok anlattığı şeye bakılması gereken bir bilimkurgu. zaten hikaye sadece bir adamın anlattıklarıyla ve bizim canlandırmamızla geçiyor. daha önce boyle bir film görmemiştim ancak kitap okumak gibi geldi bana ve çokta kötü değil.
 9. sohbet dönerken kendinizi o odanın içerisinde hissediyorsunuz. sizi filmin içine çekmeyi başarıyor ve etkiliyor. ufuk açıcı, izlenilmesi gereken , başarılı bir eser.
  rosky
 10. tek mekanda gecen filmler arasinda favorim olur. sorgulatan, dusunduren, meraklandiran film.