the matrix - lana wachowski, lilly wachowski - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.03)
the matrix - lana wachowski, lilly wachowski
bir bilgisayar programcısı olan thomas anderson aynı zamanda neo nickname'li çok usta bir "hacker" dır. ancak siyah takım elbiseli ve gözlüklü adamların yakın takibindedir. bu takibin nedenini ise karşılaşacağı morpheus'dan öğrenecektir. neo, birden kendini morpheus'un anlattıklarına güvenmek zorunda kaldığı yapay bir evrenin içinde bulacaktır. içinde yaşadığımızı sandığımız bu dünya tamamiyle aldatıcıdır. tüm insanlık aslında insanların kendi elleriyle yarattıkları yapay zekaların köleleridir. neo, trinity ve morpheus'un da yardımıyla kendilerini bu düzeni yıkmaya adayan bir grubun içine katılır.


 1. üçlemeyi ilk izlediğimde gerçek anlamda ne anlattığını ve kaçırdığım noktalara fark etmek için birçok forumda yazılar okumuştum ve bir forumda ilginç bir yazıyla karşılaşmıştım forumda dendiğine göre zion da matrix in içinde sistemde sorun çıkaran kişiler ve buglar gibi kişiler sürekli ziona aktarılıyor ve zamanı geldiğinde de zion yokedilerek aynı işlem tekrar ediliyor sürekli neo kahin vs. bile sistemin bir parçası döngünün devam etmesini sağlıyor ajan smith ise matrix in dışanda gerçek insanların sisteme bulaştırdığı bir olduğu şeklinde bir beyan vardı yanlışım yoksa doğru mu yanlış mı bilgisi olan yazarları başlığa bekliyorum açıkcası
  edit:entry girdikten sonra biraz araştırayım dedim de yine kafa duman oldu ne filmmiş be
 2. bir çok konuya dikkat çekilmiş ve bir çoğu önemli konular ama benim gözüme takılan ise ikinci ve üçüncü filmde birinci filme göre çok daha fazla kullanılan erotizmdi. neden böyle bir şey yapmışlar bu filme, hiç bir zaman çözemedim. belki de "seks satar" diyerek daha fazla kişiye ulaşmak istediler ama yine de izlemeden bilim kurgu hakkında çok konuşulmamalı.
 3. motion capture'ın yanılmıyorsam ilk kullanıldığı filmlerdendir.ilk izlediğimde 11 yaşlarındaydım ve bir şey anlamamıştım.ama teknik açıdan öncü filmlerden bir tanesidir.ayrıca seçilmiş adam rolüne önce tom cruise ve adını hatırlayamadığım bazı ünlü simalar düşünülmüş nitekim keanu reeves'e şans doğmuştur.donuk bakışları, ifadesiz ve masum suratıyla role oturmuştur.
 4. yazılışından yıllar sonra çekilmiş bir filmdir.
  şüphesiz ki bilim-kurgu'nun en iyi örneklerindendir. ilk izlediğimde 1 ay boyunca her şeyi sorgulamıştım. hala da temel mantığı üzerine düşünmekte ve mantıklar geliştirmekteyim. birazcık bilgisayar dünyasından anlayam herkes matrix evrenini daha iyi anlayabilir ve filmdeki her şeyin gerçek olabileceğine inanabilir.
  seriyi daha iyi anlayabilmek için kesinlikle the animatrix serisi de izlenmelidir. o dünya'daki fizik kurallarını ve her şeyin başlangıcını anlamaya yardımcı olur.
 5. sanılanın aksine bir aksiyon yahut dövüş filmi değil, tamamen felsefi altyapıları olan ve hakkıyla anlamak için belli bir kültürel birikime ve sorgulamaya alışmış bir akla ihtiyaç olan bir sinema şaheseridir.
  üniversitede iken bir arkadaşım bu filmdeki dövüş sahneleri için "ya hacı o adamlar neden öyle ağır çekim dövüşüyorlar?" diye bir soru sormuştu. o zaman ona "abi sen çok yanlış gelmişsin" demiştim ama şimdi eğer burayı okuyorsa söylemek istiyorum: dostum o ağır çekim sahneler aslında o sahnelerde geçen olayların normal zaman akışının çok çok üstünde bir hızla gerçekleştiğini anlatmak için o şekilde yapılmıştır. örneğin binanın çatısında ajanın neo'ya mermileri saydırırken neo'nun ağır çekim eğilip kalkarak o mermilerden korunması gibi. binaenaleyh olayın hemen akabinde trinity neo'ya "bunu nasıl yaptın? hiç kimse onlar kadar hızlı hareket edemez!" demiştir.
 6. seride verilen gizli açık mesajları araştırdıktan sonra bi daha izlemek gereken seri
 7. sıradan bir bilim-kurgu ya da aksiyon filmi gözüyle bakılmadan izlenilmesi gerekir. kendi alanında bir başyapıttır. kendisinden sonraki bir çok filme de esin kaynağı olmuştur.
 8. wake up, neo...
  the matrix has you..
  follow the white rabit.
  knock, knock, neo.
 9. zihinsel bir şölen, görsel bir ziyafettir.

  sevgili wachowski biraderlerin göndermede bulunduğu -yahut amaçladığı- tüm felsefi akım ve düşünsel süreçleri hakkını teslim etmek kaydıyla bir yana bırakalım, aldığı ücreti bu başarı hepimizin diyerek set ekibine dağıtacak kadar alçakgönüllü keanu beyefendi hatrına baş tacı edilesi bir trilogy'dir.
 10. larry ve andy wachowski kardeşlerin başyapıtı olan 4 oscarlı zamanının ötesinde bir filim. defalarca bıkmadan izlemişligim var. meraklılarına animasyon filmi olan the animatrix ve kitabı taking the red pill tavsiye edilir.