the night of - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.67)
the night of
new york'ta yaşanan, karmaşık bir hikayeye sahip hayali bir cinayet davasının derinlemesine araştırıldığı sekiz bölümden oluşacak bir mini dizidir. bir kızı öldürmekle suçlanan nasir khan (riz ahmed) isimli pakistanlı bir vatandaşın soruşturma ve dava süreci işlenecektir.
 1. memleketin hâl ve gidişatından kafayı yememek için deşarj olayım derken karşıma çıkan, haziran ayında başlamış ve sadece iki bölüm yayınlanmış, criminal justice adlı ingiliz dizisinden uyarlanma yeni mini hbo dizisi.

  !---- spoiler ----!

  pilot bölümüyle birlikte dizinin ağır bir yanı olduğunu görüyoruz. olay akışı, karakol ve cinayet sahneleri ile birlikte derinden hissettiriyor kendisini. karanlık ama çok fazla sıkıcı değil. kafa dağıtmak için izlenir.

  !---- spoiler ----!
 2. "Stranger Things" ve "11.22.63" dizileriyle birlikte bu yılın nefis işlerinden birisi daha.

  Aslında James Gandolfini bu projeyi "Criminal Justice" dizisinden uyarlamış ve 2012 sonunda bir pilot bölüm hazırlayarak HBO kanalıyla anlaşmıştı. Fakat Gandolfini'nin ani ölümüyle birlikte proje durdurulmuştu. Daha sonra HBO projeye mini seri olarak devam etme kararı aldı. İlk iki bölümün Görüntü Yönetmenliğini de günümüz yaşayan efsanelerinden birisi olan Robert Elswit'in yaptığını da belirtmek isterim. Gerçekten muazzam bir iş ortaya çıkarmışlar. 8 bölüm olmasına rağmen şimdiden televizyon efsanleri arasına girmiş bile.

  Dizinin konusu zaten yukarıda belirtilmiş. düz bir şekilde belirtmek gerekirse; işlemediği(?) bir cinayet hakkında tutuklanan müslüman bir üniversite öğrencisinin yaşadıkları anlatılıyor. Yoğun bir amerikan adalet sistemi, kişilik analizi ve toplum eleştirisi, "katil kim?" sorusundan daha fazla ön planda. Bu açıdan bakıldığında "The Night Of" basit bir "polisiye dizi" konseptinden keskin çizgilerle ayrılıyor. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir yapım olduğunu düşünüyorum.

  imdb
 3. ilk bölümün son sahnesi der susarım. zaten 3 bölüm izledim en etkilendiğim sahne oydu, müzik sayesinde.
 4. 8 bölümden oluşan hbo dizisi.
  dizi neden başarılı? öncelikle senaryo yazılmış, plan proje yapılmış, başı sonu belli. ratinglere göre sündürme politikaları izlenmemiş kısaca sezonlar uzatılmamış. her bölümü film tadında, merak unsuru yüksek, içinde barındırdığı birden çok öykünün her biri ilgi çekici. kısaca bende bıraktığı etki 12 angry men tadındaydı. imdb 8.7
 5. başrol oyuncularının ortalığı yıkıp geçtiği mini dizi. ya ben bu john turturo'ya bayılıyorum. nerden hatırlıyorum deyip duruyordum taaa zohan'a bulaşma filminden beri severim kendisini üniversiteli olduğum zaman izlemiştim ahh ahh. bu dizide de muhteşem bir karakteri ve oyunculuğu var. sanırım oscar almamıştır bir oscar aldığını görmeyi çok isterim.

  !!!!!!!!!!!!!spoiler !!!!!!!!!

  diğer oyuncunun karakterinin geçirdiği başkalaşım izlenmeye değer. çünkü lanet olası ceza sistemi bunu gerektirir.

  çocuk karakolda kurbanlık koyun gibi bekledi ya benim mideme kramplar girdi.

  puanım 9.0/10
 6. seyirciyi heyecanlandıralım, uçuralım, şaşırtalım diye değil de sanki gerçeği, yaşananı hissettirelim, empati kurmalarını sağlayalım, yoralım, gerekiyorsa yıpratalım fikriyle yola çıkmış gibi görünen başarılı mini dizi.

  !---- spoiler ----!

  hayatın içindeki gerçeklikle örtüşür seviyede bilinmezlik ve öğrenmek, bilgi edinmek için bekleme zorunluluğu inanılmaz başarılı yansıtılmış. baş karakter ile birlikte gerildim, karakola düştüm, hapse girdim.

  müvekkiline aşık avukat karakteriyle kaybedilen gerçeklik beni epey hayal kırıklığına uğrattı. cinayetle yargılanan, aşık olduğun müvekkiline vajinanda uyuşturucu taşımak nedir yahu. neyse geçelim, görmezden gelelim.

  amerikan adalet sistemi eleştirileri, ırkçılık eleştirileri falan filan. güzel yerinde dozunda fakat görüyoruz ki ırkçılığı çağlar boyu yaşamış zenciler bir ırkçı bir ırkçı. dizideki bütün ırkçılar inanır mısınız zenci yahu. beyazlar hiçç ırkçılık yapmaz olmuş. tamam anlıyoruz ve biliyoruz ki ırkçılık bir ırk meselesi değil. gücü elinde tutan diğerini bu güç altında ezmekten geri durmuyor. dün beyaz zenciyi, bugün zenci hintliyi. bunu anlatmak için tüm beyazları hümanizmin yılmaz bekçileri gibi gösterip, zencileri yeni ırkçılar olarak lanse etmek bana çok absürt geldi.

  dizinin sonunda "katil kim?" sorusuna cevap verilmemesini ilk başta sinir bozucu buldum. sonuçta polisiye dizi izleyen insan istiyor ki sorularının cevabını alsın, aydınlansın. ama zamanla bu haliyle finalin dizinin genel yapısıyla uyumlu ve akılcı olduğunu düşündüm. üstelik yeni bir sezon fikrini de akıllara getiriyor.

  !---- spoiler ----!

  izlemeye gerçekten değer bir dizi. bir oturuşta bitirilenlerden. ve tabii ki bir hbo yapımı.
 7. izleme listemde olan hbo yapimi. vakit buldugumda bir night of maratonu ile hedefime ulasacagim.
 8. karanlık bir havası olan hbo yapımı. izlenir her türlü, önerilir de.
 9. 2 gunde bitirdigim sanirim toplam 8 saatlik bir polisiye/mahkeme dizisi. yapim kalitesi yuksek, ayagi yere saglam basan bir is. polislerin tavirlari vs alisilagelmis amerikan dizilerinden farkli ve cok daha gercek hissi veriyor (ilk basta sinyal vermedigi icin naz'i tutuklayan polislerin tavri misal; birisi pek ugrasmadan saliverme derdinde, digeri cok emin degil, icine bir kurt dusmus)... torturro'nun ayaklari icin yapilan subway sandwich sakasina da iki gun guldum, ki john stone karakteri bu dizide hep koptugum yerlerin mesuludur.