1. birçok devlet lideri , ünlü veya kısaca parası olan insanların isimlerinin olduğu , 11,5 milyon ve 2,6 terabyte verinin bulunduğu iddia edilen , trilyon dolarlardan bahsedilen vergi kaçakçılığı ve para aklama olayı.
  türkiye'den pek ses çıkmasada dünya gündemde balyoz etkisi yaratmıştır.
  yazılan çizilene göre olayın ateşleyicisi almanya imiş ve gazetecilerden kurulu büyük bir konsorsiyum belgeleri teker teker inceliyormuş.
  ne olur nasıl olur bilemiyorum ama birilerinin başı fena yanacak gibi.
  türkiye hakkında şuan birşey yok ama belgelerin ve iddiaların tamamını mayıs ayında duyuracaklarmış. türkiyede gelecek sayıda 101 şirket ile dahil olacakmış.
  ilk dikkatimi çeken dosyada yüzlerce isim varken izlanda başbakanı ve putin üzerinde çok durulduğu. the guardians paylaştığı videoda olayı putin üzerinden anlatıyor mesela.
  neyse hepimiz izleyip göreceğiz nedir ne değildir.

  edit:dünyanın şimdiye kadar gördüğü en büyük sızıntı olduğu konusunda herkes hemfikir fakat amerika almanya türkiye ve iran gibi ülkelerin ilk etapta olayın içinde olmaması kafa karıştırıcı. bu arada belgeler yaklaşık 38 yıllık bir geçmişi kapsıyormuş.
 2. bazı dış güçlerin dünyamıza darbe girişimidir. bazı iç ihanetçilerle birlikte dünyamızı geri bırakmak istiyorlar. bu bir dünya savaşıdır.
 3. şirketlerin, siyasilerin, "büyük adamların" akladıkları paraların ve kaçırdıkları vergilerin dünyaya duyurulması olayı. adları geçen kişiler gerçekten tekte geçilecek kimseler değil. bu olaydan sonra hiçbir şey olmamış gibi davranılamayacağını düşünüyorum.
 4. global vergi kaçaklığının ifşa olayı.

  öncelikle off-shore nedir bilmeyenler için bir kaynak koyalım;

  https://www.ekodialog.com/Konular/off-shore-kiyi-bankaciligi-nedir.html

  off-shore(kıyı bankacılığı) bildiğin para kaçırma olayının kılıfa uydurulmasıdır. ismi geçenler arasında ,putin, arapların olması pek şaşırtmamaktadır zaten. messi'nin olmasına ise şaşırdım doğrusu.

  son güncellemelere göre türkiye'den de bazı firmalar göz hapsine alınmış. bir kaç tane off-shore işi yapan firmalar tanıyorum ve mayıs ayı geldiğinde bu firmaları görecekmiyim diye merak içerisindeyim doğrusu. bakalım dünya gündemini nasıl etkileyecek merakla bekliyorum.

  malum uzunun adı kişisel olarak geçmeyebilir bence zira, ayakkabı kutularıyla para kaçıranlar için bunlar çok kapsamlı ve yabancı dil olması gereken husular o yüzden bizzat kendisi böyle bir işe kalkabilecek kapasitede olduğunu düşünmüyorum.

  bekleyip görelim
 5. bizim için heyecana gerek yok... çıksa ne yazar çıkmasa ne... darbedir o zaten darbe...
 6. teknoloji böyle yararlı bilgileri bize sunduğu sürece dünyanın her yerindeki pislikler azalacaktır. bitmesini ummak saflık olur ama en azından bunu yapacaklar daha fazla düşünürler ve korkarlar.
  ged
 7. hadi inşallah dünyanın temizlenme günü yaklaşmıştır.
 8. türkiye açısından değerlendirecek olursak bizi çok ilgilendirdiğini düşünmüyorum, yardım için toplanan paraları bile aldığını görsek yine kötüye yormayız mantığında bir halk olduğu sürece off-shore hesaplar bize anamızın ak sütü gibi helal gelecektir.
 9. Türkiye ile ilgil belgelerin Mayıs 2016'da gösterime gireceği iddia ediliyor.
  Ayrıca The Panama Papers Map
  fbo
 10. şerefsizlerin diğer şerefsizleri ifşa etme olayıdır.bana göre 11 milyon sayfalık bu belgelerin neden ifşa edildiğine dair kimse tam anlamıyla bilgi sahibi değil.kendi aralarında bir iç hesaplaşma olabilir ya da başka pazarlara girmek için bir yöntem. inşallah mayısta dedikleri gibi açıklarlar da tam anlamı ile her şeyi anlayabiliriz.