the right stuff - philip kaufman - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
the right stuff - philip kaufman
amerika’nın gökyüzü ve uzayla ilgili hırsları ve hevesleri çok büyüktü. philip kaufman’ın tom wolfe’un the right stuff isimli romanından uyarladığı, yedi cesur astronotun ve heyecan tutkunu bir test pilotunun yaşamını, ve yaşadıkları renkli dönemi anlatan bu film de büyük heves ve hırsları anlatır.

dört oscar ödülü sahibi the right stuff, öncü merkür astronotlarının yaşamını anlatıyor. shepard, grissom, glenn, carpenter, schirra, cooper ve slayton isimli bu adamlar, ilkel bir uzay aracıyla yeni ufuklara yol alan ilk amerikalılar oldular.
 1. tom wolfe'nin kitabından uyarlama, 4 Oscar ödüllü, 1983 yapımı amerikan filmi. uzaya giden ilk insanlar, astronotların nasıl seçildiği, bu dönemde aileleri ile yaşadıkları, abd - Sovyetler arası soğuk savaşın uzay çalışmaları üzerinden şekillenişi yarı belgesel tadında sunulmuş. konuya ilgisi olanların sevebileceği, geri kalanlara biraz uzun gelebilecek bir film. anlatım oldukça sade, ancak genel hava sanırım biraz da müzikleri yüzünden oldukça maskülen...gel gör ki film müzikleri Oscar almış. olur öyle...


  !---- spoiler ----!

  ses duvarının aşılması denemelerinde de gördüğümüz üzere uzaya ilk çıkan insanların iktidarların gözünde maymundan farkı yok...benim için en çarpıcı nokta sanırım buydu. filmin genelinin gerçekleri ne kadar yansıttığını bilemiyorum, ama bilimin ilerlemesi için insanın görmezden gelinmesi detay olarak gayet iyi sunulmuş.

  !---- spoiler ----!

  ayrıca (bkz: Project mercury)
  mesut