• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.80)
the social network - david fincher
tüm dünyada olduğu kadar türkiye’de de bir fenomene dönüşmüş, milyonların sosyal paylaşım sitesi facebook’un kurucusu mark zuckerberg ve arkadaşlarının öyküsü.

bir ekim gecesi, yıl 2003. mark zuckerberg, sarhoş kafayla harvard üniversitesi'nin sistemine sızar. kız arkadaşı tarafından terk edilmiştir ve bunun acısını kampüsteki tüm kızların bilgisinin olduğu bir veritabanında birleştirmek ister. yazdığı uygulamada ekranın iki yanındaki kızların fotoğraflarını oylayarak hangisinin daha güzel olduğu seçilebilmektedir. mark sayfanın adına facemash adını verir. sitenin başarısı hızla yayılır fakat mark'ın kadınlara olan nefreti ve bu yolda gizlilik kurallarını ihlal etmiş olması harvard üniversitesi'nin de tepkisi çeker. bu durum sitenin evrilerek facebook'a dönüşmesine olanak sağlar. öncelikle yalnızca harvard'da kullanılan facebook, daha sonra diğer üniversitelerde de açılır ve ıvy league'den silikon vadisi'ne tüm dünyada yayılmaya başlar. sosyal medya denince günümüzde akla gelen ilk uygulamalardan olan facebook'un arkasında yatan gerçekler, oluşumunun öyküsü ve günümüz dünyasına sunduğu artı ve eksiler mark zuckerberg'in hikayesinden yola çıkılarak ele alınıyor.


 1. yanlış hatırlamıyorsam mark zuckerberg beğenmemiştir bu filmi. herhalde kendisini hatasız ve adeta bir tanrı olarak gösteren bir propaganda filmi bekliyordu.
  zgrkk
 2. "the ekini atın" repliğiyle hem filme hem facebook'a en büyük etki ve katkıyı yapmış film. kesinlikle bulunduğumuz dönemde tasarım sadeliğini tek kelime bir an ile ifade eden repliktir
 3. izlerken mark zuckerberg ve sean parkerdan nefret ettiğim filmdir -jesse eisenberg ve justin timberlake'in performansları sağolsun- güzel film, izleyin izlettirin.
 4. biyografi türü severler için gayet iyi bir filmdi. izledikten sonra facebook'a girdiğimde bir garip hissettim doğrusu.
 5. mark zuckerberg geçenlerde bir açıklama yapmıştı. filmde çarpıtmışlar biraz
 6. zuckerberg hakkında fazlaca bilgiye sahip olamızı sağlayan filmdir. david fincher'ın (yine) harikalar yarattığı filmdir.