the spy - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
the spy
1960'larda memurken gizli ajana dönüşen eli cohen, yıllar sürecek tehlikeli bir görevde mossad için casusluk yapmak üzere gizli bir kimlikle suriye'ye sızar.


 1. 2019 yılı yapımı başrollerinde sacha baron cohen, noah emmerich, hadar ratzon rotem gibi isimlerin yer aldığı, gideon raff’ın yapımcısı olduğu bir netflix mini dizisi. dizi 50’şer dakikalık 6 bölümden oluşuyor. dizi tek sezon olarak çekilmiş ve kanımca yeterince doyurucu olmuş.

  !---- spoiler ----!

  ünlü casus eli cohen’in hikayesi anlatılıyor. mossad’a girişinden suriye görevine kadar tüm detaylar incelikle işlenmiş. dizide mohammed bin ladin karakterini tim seyfi isimli türk bir oyuncu canlandırmış. bir sahnede oğlu usame bin ladin de ekranda görünüyor.
  gayet akıcı, sürükleyici bir dizi. mossad’ın ülkesini her şeyin üstünde tuttuğunu ve uğurda çalışanların hayatlarını hiçe sayabileceklerini gözler önüne seriyor. sacha baron cohen rolünü kotarmış kanımca. diğer oyuncular da fena değiller. senaryo güzel işlenmiş, çekimler iyi. fakat dizinin sonu gereksiz ve anlamsız bir romantizm ile bitiyor. üzerine düşülmesi gereken ailenin çektiklerinden ziyade mossad’ın harcadığı ajanı için hissettikleri olmalıydı gibi geldi bana. aile her türlü bu duruma üzülecektir. dizinin başında da bunun bir devlet meselesi olduğunu paylaşmışsınız. sonunda bunu dramatik hale getirmeye bence bu kadar gerek yoktu. askeri ve gizli bir operasyon yürüten bir ajanın yakalandığında öldürülmesi gayet anlaşılır bir ceza. hatta israil’in yaptığı gibi suriye’nin içişlerine kadar girip devlet mekanizmasında hatrı sayılır bir makama eriştikten sonra yakalanan bir casusun düşman tarafından propaganda haline getirilmesini anlayışla karşılamak gerek. aynısı israil’in başına gelse neler olabileceğini tahmin edebiliyorum. çok farklı olmayacaktır. bu anlamda casusun ölümünün dramatize edilmesi bana fazla gibi geldi. bu kadar başarılı bir casusun sonunun da bu kadar sert bir şekilde ölüm olması kaçınılmazdır. mossad’ın fırsatı varken casusunu korumaması, geri çekmemesi daha fazla işlenebilirdi. ama ofise toz kondurulmuyor. hatta eli cohen’in ölümünden kısa bir süre sonra benzer süreçlerle yeni bir eli cohen arayışı başlıyor bile. mossad’ın açgözlülüğü yüzünden casus hayatını kaybediyor. gerçi ölmese de artık çift karakterli olacağından hayatı kaymış olacaktı. her halükarda mossad’ın ajanına sahip çıkmadığını görebilirsiniz.

  !---- spoiler ----!

  imdb sayfasında 7,7/10 verilmiş dizi için. kanımca uygun bir puanlamadır. akıcı anlatımıyla benim gibi dizi fobik birini ekrana bağlayabildiyse bir şans verilebilir diye düşünüyorum.