the square - ruben östlund - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
the square - ruben östlund
christian, stockholm’de bir modern sanat galerisinde çalışmaktadır ve projelerinden biri de the square olarak adlandırılan alandır. bu alan büyük bir toplumda farklı katmanlardan, farklı sosyal sınıflardan gelen insanların küçük bir yansımasıdır ve christian ziyaretçileri insanlara güvenmeli mi güvenmemeli mi sorusu ile iki farklı yoldan birini seçmeye davet etmektedir ve bu soru bizi tüm film boyunca takip eder. (beyazperde)


  1. parçalar ve sahneler halinde de anlamlı olmayı başaran, bütünsel olarak da tutarlı -ki çok fazla konuya değindiğinden bunu başarıyor olması taktire şayan- östlund filmi. toplumsal kodlarla alay eden, sosyal psikoloji üzerine sorular soran ve cevaplar da veren tuhaf bir film.

    hem enine hem de boyuna genişlediğinden istediğinizi almanız, istediğiniz kadar almanız mümkün. alacaklarınız, kişisel farklılıklardan temel alabileceği gibi, yaşanılan toplumla ve yaşanılan topluma adapte olma düzeyiyle de bir o kadar bağlantılı. postmodern sanat ve sanatçı eleştirisi mi, yoksa türümüzün aşağılık yüzüne dönmüş bir spot ışık mı, ya da modernleşmekten zırvalamaya geçmiş 'uygarlık' eleştirisi mi? sorular da cevaplar da izleyiciye kalmış sanki, film hepsini veriyor siz istediğinizi alıyorsunuz.

    uzun süresine, dağınık ve katmanlı anlatımına rağmen şiddetle tavsiye ederim. belki filmi bütün olarak beğenmeyeceksiniz ama içinde mutlaka ilginizi çekmeyi başaran, sizi yakalayan bir şeyler bulacaksınız. trailer