• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
the wall - alan parker
pink floyd’un 1979 yılında yayınladığı albümle aynı adı taşıyan film, görüntüleri ve elbette müzikleriyle ön plana çıkıyor. grubun efsanevi albümünün hakkını fazlasıyla veren film, şüphesiz bütün zamanların en iyi müzikallerden.

filmin baş kahramanı pink üzerinde, özellikle pink floyd grubunun ilk zamanlarında kısa bir süre davulcusu olan, ancak grubun müziği ve üyeleri üzerinde büyük bir etkisi bulunan syd barrett ile grubun basçısı ve söz yazarı roger waters'ın hayatlarından izler görebiliyoruz.
1985'te gruptan ayrılan roger waters, 2010-2013 yılları arasında the wall albümünün tüm parçalarını çaldığı the wall live turuna çıktı. türkiye'ye de gelen waters, 4 ağustos 2013'te istanbul'da bir konser verdi ve hazırladığı görsel şolenle hayranlarına alan parker'ın filmini adeta canlı olarak yaşattı. (sinemalar.com)


  1. pink floyd - the wall albümünün sinemaya uyarlanmış halidir. kliplerinde dahi prodüksiyona ehemmiyet veren ve başarılı işler çıkaran pink flody'un, bu filmi emanet ettikleri alan parker hakkını vermiş ve epey iyi bir iş çıkarmış. rock müzik sevmeyenlerin bile sıkılmadan ve merakla izleyecekleri bu müzikali tek sefer izlemek elbette yetmeyecektir.

    albüm ve filmin etkisi ve etkinlikleri yıllarca devam etti. (bkz: roger waters the wall - roger waters ve sean evans)

    bildiğim kadarıyla (tüm dünyada) televizyonlarda gösterilmeyen bu film sadece trt'de ücretsiz bir şekilde yayınlanmıştır. dönemin trt yöneticileri türkiye'nin imkanlarının yetersizliğinden bahsederek filmi göstermek istemişler ve grup izin vermiş.