• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
the witcher son dilek - andrzej sapkowsi
ingiltere için tolkien, amerika için george r. r. martin neyse doğu avrupa için sapkowski odur.

rivyalı geralt bir witcher’dır. henüz küçük bir çocukken seçilmiş, eğitilmiş, büyülerle donatılmış ve mutasyon geçirmiş bir canavar avcısı. acımasız, tekinsiz, karanlık ve canavarlarla dolu bir dünyada yaşar.
onun dünyasında peri masalları hiç de saf değildir. pamuk prenses bir haydut çetesinin başındadır. güzel ve çirkin’deki roller çok farklıdır. üç dilek hakkı sunan cinlerle karşılaşmak bile istemezsiniz.
masumların savunucusu geralt, kızları canavara dönüşmüş ensest krallarla, intikam hırsıyla yanan cinlerle, âşık vampirlerle ve daha nicesiyle karşılaşıyor. hepsi çok tehlikeli ve hiçbiri göründüğü gibi değil.
  1. Genel olarak kitap üzerinde konuşacak, tartışacak pek bir şey yok. Temposu hızlı, sürükleyici, Gerald’ın arada bir ettiği beylik lafları saymazsak felsefi derinlikten uzak. Klasik kurt adam, vampir, ejderha ve onları avlayanları konu alan kitap ve filmlerden ayrılan bir özelliği yok.

    Yazılan ilk Witcher kitabı olmamakla birlikte, kronolojik olarak en geriden başlayan kitap olması nedeni ile ülkemizde ilk olarak serinin Son Dilek isimli kitabı basılmış. Anlatım iki farklı koldan ilerliyor. Bir kolda bir striga avında yaralanan Gerald’ın tedavi sürecini “Mantığın Sesi” isimli bölümlerle takip ederken, bu bölümlerin aralarında Gerald’ın maceralarını konu alan bölümler eklenmiş. Son Dilek bu maceralardan sonuncusu. Gerald’ın başından geçen doğa üstü olaylarda Güzel Çirkin, Pamuk Prenses ve Alaattin’in Sihirli Lambası gibi masallardan esinlenilmiş. (Bu gece insan gündüz kirpi olan çocuğun masalını tam çıkaramadım) saydığım masallar Witcher evrenine uyarlanmış. http://www.umutcalisan.com/2017/03/the-witcher-son-dilek-andrzej-sapkowski.html
    vega