• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.64)
the wizard of oz - victor fleming
 halası ve amcasıyla çiftliklerinde mutlu bir yaşantısı olan dorothy, sevimli köpeği toto komşusu tarafından elinden alınmak istenince evden kaçar. pişman olup geri dönmeye çalıştığı sırada bir hortuma yakalanır ve kendisini oz'un renkli dünyasında bulur.
 üzerine düştüğü ev, doğu'nun kötü cadısı'na aittir. onu öldüren dorothy birden bire oz'un en ünlü şahsiyeti haline gelir. kardeşini öldüren dorothy'den intikam almak isteyen batı'nın kötü cadısı, genç kızın peşine düşer. cadıdan kaçan dorothy, oz büyücüsü'nün yardımını istemek için onun yaşadığı zümrüt şehri'ne gider.
 dorothy, yolda 3 yeni arkadaş edinir. kalpsiz teneke adam, beyinsiz korkuluk ve korkak aslan, uzun yolculuklarında dorothy'e yardım eder ve onu korurlar. yolculuğu başarıyla atlatmaları, kahramanlarımızın dileklerinin olmasını sağlayacaktır.


  1. gelmiş geçmiş en ünlü müzikallerden biri, 1939 yapımı olmasına rağmen renkli, ışıl ışıl parlayan bir film.
  2. çekildiği döneme göre ciddi anlamda kaliteli bir yapım. 5 ayrı yönetmen tarafından çekilmiş. şarkıları -özellikle ilk kısımları- gerçekten eğlenceli ve insana gel bana eşilk et diyor.

    bir de adını çeviren kim bilmiyorum ama gidip dövesim geldi. billur köşk nedir güzel arkadaşım?