tinker tailor soldier spy - tomas alfredson - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
tinker tailor soldier spy - tomas alfredson
birimin başındaki isim olan control'ün sağ koluyken, görevden uzaklaştırılan ingiliz casusu george smiley (gary oldman), hükumet tarafından gizlice tekrar kiralanır. zira, ingiliz gizli istihbarat servisi sirk'in içinde sovyetler birliği için çalışan 'köstebek' bir ajan olduğu şüphesi tüm örgütü sarmıştır... smiley şimdi gözden çıkartılan kafatası avcılarını himayesine alma pahasına budapşte'den istanbul'a uzanan bir ihanet hikayesini çözerek itibarını geri kazanmaya çalışacaktır.
 1. önce kadroyu yazayım da 'yok artık' deyin: gary oldman, colin firth, tom hardy, benedict cumberbatch, toby jones...

  böyle muazzam bir kadroyla, yıllar önce dizisi de çekilmiş olan aynı adlı, çok beğenilen romanın filmini yapmışlar ve dolayısıyla ortaya bence sinema tarihinin en iyi casusluk filmlerinden biri çıkmış.

  orada burada filmle ilgili anlamanın / izlemenin zor olduğu yönünde olumsuz eleştiriler okumanız muhtemel; ben de aynı tedirginlikle yaklaşmıştım ancak hiç öyle bir durum yok. ajan / casus denilince hemen mission impossible, james bond eşleştirmesi yapmayan, biraz dikkatli her izleyicinin müthiş keyif alacağını düşünüyorum. diyaloglardan çok oyuncuların verdiği detay görüntülerde, mimiklerde derinleşen, sakin bir tempoda ilerleyen; budapeşte'den başlayıp sizi istanbul'a kadar götüren, çok iyi bir film.
  mesut