• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
tirza - arnon yasha yves grunberg
"her sahnesi, her cümlesi, her kelimesi büyük bir zekânın, derin bir içgörünün ve biraz da muzurluğun kaleminden çıkmış bir kült roman.

kitap editörü jörgen hofmeester, son derece sıkıcı bir burjuva varoluşu içinde yasayan emeklilik yaşının eşiğinde bir amsterdamlıdır. roman, canından çok sevdiği iki kızından küçük olanı tirza'nın mezuniyet partisi için suşi hazırladığı sahneyle açılır. fakat tıpkı bir dostoyevski romanında olduğu gibi görünüşte sakin başlayan şeyler engellenemez şekilde açılacak, tırmanacaktır. romanın sayfaları açıldıkça hofmeester'ın sürprizsiz, sakin hayatının katmanları da belirsizliklere doğru açılır. seneler önce, çocukluk aşkına kaçan karısı beklenmedik şekilde ortaya çıkar ve onun huzurlu, şık evini alaşağı eder. gözbebeği tirza'sı erkek arkadaşıyla afrika'ya gideceğini bildirir. "


  1. arnon yasha yves grunberg'in ilk kez 2006 yılında yayınladığı romanı. açıkçası bir romanda aradığım neredeyse her şeyi buldum bu kitapta. katmanlı, ayakları yere sağlam basar şekilde yaratılmış bir baş karakter; aceleye getirilmemiş, şaşırtıcı bir final, söyleyecek sözü olan, eleştirileri bulunan bir hikaye; yalın, akıcı ama çarpıcı bir dil; dozunda bir rahatsız edicilik...

    kitap ismini kitaptaki bir karakterden almakta, ama söz konusu karakter kitabın baş karakteri değil. bu yazarın yaptığı ilginç ama yerinde bir seçim bence. nedenini görmek için kitabı okumak gerekiyor tabii.

    ayfer tunç, tirza için "...tirza 21. yüzyılın ilk klasiği." demiş. öyle mi bilmiyorum ama kesinlikle zaman ayırmaya, okumaya değer bir kitap.