• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
tiyatro ansiklopedisi - aziz çalışlar
ülkemizde dünya tiyatrosu bağlamında ilk olan bu ansiklopedi, özgün niteliğinin yanı sıra , önemli belirleyici özelliklerde taşımaktadır.

birincisi, tiyatro ansiklopedisi, dünyada genellikle drama ansiklopedileri ile tiyatro ansiklopedileri ya da sözlükleri olarak iki ayrı alanı birden kuşatmaktadır; türkiye’de ‘’tiyatro’’ kavramına tam karşılık verecek biçimde, hem bir drama, hem de bir tiyatro ansiklopedisidir.

ikincisi, tiyatro ansiklopedisi, hem drama ve tiyatro alanındaki bilgileri kuşatışıyla bir ansiklopedidir, hem de kavram ve terimleri karşılayışı ve açıklayışıyla bir sözlüktür.

üçüncüsü, tiyatro ansiklopedisi, kendi sistemsel bütünlüğü içinde, dünya tiyatrosu ile türk tiyatrosunu aynı bağlamda sunmaktadır.

drama ve tiyatro alanlarını tümüyle kuşatan bu ansiklopedi şu birim ve bölümleri içermektedir: ülke tiyatroları, tiyatro tarihi dönemleri, tiyatro akımları, tiyatro türleri, tiyatro öğeleri, tiyatro tekniği, tiyatro toplulukları, tiyatro adamları, oyun yazarları, oyun türleri, oyun öğeleri ve oyunlar. (sunuştan)


  1. bir zamanlar kültür bakanlığı'nın kitap satış mağazalarından bir paket sigara fiyatına alınabiliyordu... manisa'dan aldığımı, ankara'ya dönüş yolunda trende karıştırdığımı anımsıyorum... o mağazalar halen var mıdır yeni kitaplar basıp satıyorlar mıdır bilinmez...
    mutlu