1. II. aldülhamit'in baskıcı yönetiminden kaçıp isviçre'de sürgünde yaşayan jöntürklerden bazılarının cenevre'de çıkarmaya başladığı mizah dergisidir. zaman zaman II. aldulhamid'e hakarete varan hicivlerin ve karikatürlerin yer aldığı dönemin muhalif dergisi.
  1901yılında basılmaya başlanan derginin çıkış yazısı şöyledir ; “Tokmak'tan bir alay dili, bir mizah dili beklemek boş bir bekleyiştir. Onun dilini saygıdeğer bir edebiyatçının 'hüngür hüngür gülmek' deyimi pek açık bir biçimde açıklar.”
  derginin her sayısında yer alan abdülhamid'in karikatürü karikatürün yazısında "bırak şu nemrûd'u bırak! onun müstehakı tokmak altında kıvranmaktır" yazmaktadır.

  kaynak; erzurum atatürk üniversitesi türkiyat arş. ens. dergisi 54. sayı, servet tiken makalesi (pdf).
 2. bugün paylaşacağım öykümde geçen ve yalnız izmir ve civarında tabure yerine kullanılan eşya adı.
  öyküde geçince değiştireyim mi acaba, bu sözcüğün başka anlamları var, özellikle argo anlamı çok fena diye düşündüm, sonra caydım. ne güzel işte, bir anlamını daha öğrenmiş olurlar dedim. tdk'de küçük iskemle diye geçiyor ama daha çok tabure gibi. tabure de küçük olur ya, bu tabureden de küçük. genelde yer sofralarında sininin altına koymak için de kullanılırmış. ya da paylaşacağım öyküdeki gibi büyük gereçleri yerden az yukarıda tutmak için de. bir başka adlandırması da oturak.
  hero