• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.25)
tom a la ferme - xavier dolan
filmde (yönetmenin canlandırdığı) tom, sevgilisi guillaume’un cenazesi için quebec kırsalına gidiyor. orada, guillaume’un annesi ve son derece maço abisi francis ile tanışıyor. kederli ailenin bu ilişkiden haberinin olmadığı açık olmasına açık da, francis şaşırtıcı bir oyunun kurallarını birer birer koymaya başlayınca işler iyice karışıyor. bu oyun tom’u hem boğuyor hem de heyecanlandırıyor.
  1. pek sevdiğim yönetmen xavier dolan'ın tüm filmleri arasında en haz etmediğim, en vasat bulduğum 2013 yapımı film. bir mommy'yi, j'ai tue ma mere'i düşününce Tom à la ferme için "hmm pek olmamış sanki bu böyle." diyor insan.

    sevgili dolan belli ki yeni bir şeyler denemeyi arzulamış, daha önceki filmlerinden farklı bir türün sinemasına meyletmiş, gerilim yüklü bir film çekmiş. gerçi hala yönetmenin alametifarikaları bu filmde de yerli yerinde duruyor. bekar biçare anne, ortalarda olmayan baba, homofobi.. hepsi de yerli yerinde, dolan perdenin önüne de geçmiş, müzikler gene çok başarılı ama bu sefer tüm bunlar bir gerilim atmosferinde -yüksek oranda cinselliğe dayanan bir gerilim- izleyiciye sunulmuş.

    izlemeye değmez mi, tabii ki değer. ama dolan izlemeye başlamak için en doğru seçenek olmadığı da aşikar. benim puanım:6. trailer