1. kesin bilmediğim bir adı vardır bulursanız başlığı değiştiririz.

  her toplumda , her ölçekte görülen hepinizin bildiği ama farkına pek varamadığı bu durumdan bahsetmek gereği duydum.

  kişilerin 2 büyük taraf arasında bir tarafı seçmesi ve koşulsuz şartsız seçtikleri tarafa aidiyet duygusu ile bağlanmaları durumu.
  dünya tarihinde o kadar çok örneği var ki sadece boşluk bırakarak doğu....-batı... veya güney...-kuzey.... dersek , o noktaları dolduracak yüzlerce tarihi an ve ülke buluruz. eğer aklınıza gelmiyorsa en bilinenleri kore, amerika ve almanyadır sanırım. bu kadar basit bir ayrım bile hem de aynı kültüre sahip insanların birbirlerini öldürecek kadar nefretle dolmalarına yetebiliyor.

  özellikle kafanızda biraz daha net canlandırmanız için günümüz ve ülkemizden örnekler sıralarsam
  galatasaray - fenerbahçe
  antep - kilis
  türkiye - yunanistan
  göztepe - altay
  sol - sağ
  kürt -türk
  alevi - sunni
  vs..

  ve bu durum bu 2 karşıt grup birbirine ne kadar benziyorsa o kadar daha sert yaşanmakta.
  galatasay ile fenerbahçe ne kadar farklı? ama sırf bu takımı tutuyor diye dayak yiyen hatta öldürülen taraftarlar yok mu?

  yunanistan ile türkiye kültür olarak çok mu farklı? devamlı baklavamıza kahvemize el uzatıyorlar çünkü aynı kültüre sahibiz. ama ege denizinde az mı it dalaşı yaptık?

  alevilerde sunniler de müslüman değil mi? ama alevileri hor gören biri hristiyanları o kadar kötü görmüyor.

  solda sağda türkiyeyi daha iyi yerlere götürmek istemiyor mu? neden son 80 seneye baktığınızda beraber yaptıkları bir iş yok? o kadar uzağa bile gitmeyin son 15 senede recep tayip erdoğanın uygulamacı olduğu, kılıçdaroğlunun sesi olduğu gerçek bir uzlaşı ortaklığı olsa türkiye şu an bir adım bile daha ileride olmasa bile en azından "ananı alda git" gibi şeyler duymazdık. o bile yeterdi :)

  türkler ile kürtler? onu geçin daha büyük bir sorun var.
  kanadalı sorunu! türk-kanadalı kavgası hiç bitmeyecek çünkü kanadalılar pis, kültürsüz soğukta yaşayan yobazlar.

  ne kadar komik geliyor di mi? kültürü bambaşka, yaşadığı iklim bambaşka, hayata bakışları bambaşka bir topluma duyduğunuz nefret yıllarca beraber yaşadığınız aynı topraklarda aynı şeyleri düşündüğünüz bir toplumdan daha az. bu dünyada bundan daha saçma bir düşünce, bir duygu olabilir mi?