toz ruhu - nesimi yetik - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
toz ruhu - nesimi yetik
"37 yaşındaki metin, istanbul’da hayatını gündelikçilik yaparak kazanan bir adamdır. kendi küçük dünyasında mutlu bir hayatı vardır. hayranı olduğu arabesk müzik için besteler yapar." (sinemalar)
 1. baştan söyleyeyim filmi çok beğendim, karakter yaratımı konusunda son dönem türk sinemasında güzel bir yeri hak ediyor. tansu biçer'in hayat verdiği filmin tek baş karakteri metin de değil yalnız, tüm yan karakterler çok başarılı çizilmiş. toplum klişelerinde uzak durulmuş fakat bununla beraber fantastik değil gerçek karakterler yaratılmış.

  metin kendiyle barışık, -toplumun ayılıp bayılıp yüceltmediği bir meslek icra etse de- mesleğiyle de barışık, hayallerinden vazgeçmemiş fakat hırssız, mutlu bir karakter. kesinlikle hayatta da, sinemada da görmeye çok alışık olmadığımız biri, orijinal.

  aslında filmde hiç bir şey olduğu yok, öylesine bir yaşamdan öylesine bir zamandan alınmış ve izleyicisine sunulmuş bir kesit. sinemanın en sevdiğim hallerinden. altın koza'da en iyi film ve en iyi erkek oyuncu ödüllerini de alan bu naif film kesinlikle izlemeye değer. trailer
 2. filmi izlerken yer yer kendi hayatımdan sahneler yaşadım. bir ara mesela nedir ki ya bu beste şarkı işleri deyip hafife alıp uğraşmıştım. ortalama bir şarkı çıkaracaktım. baya uğraştım sonra dedim ki bu iş gerçekten zormuş. en azından kendimde sıfır kulak olduğunu anlamıştım. elektrik süpürgesiyle elini çektirmesini de yapmıştım daha önce.bu gibi başka sahneler de var. güzeldi filmin gerçekçiliği baya ileri düzeyde. izlenebilir ama öyle aksiyon severler için bayık gelebilir.
  abi