triskaidekafobi - youreads  1. 13 sayısının uğursuz olduğuna inanan toplumlarda, kişilerin yaşadığı 13 korkusuna verilen ad. peki bakalım, hangi toplumlar 13’ten neden korkar ya da uğursuz sayar?

    iskandinav mitolojisinde dünyayı yöneten tanrılardan biri olan balder bir gün bir yemek verir. bu yemeğe 12 tanrı davetlidir. ancak yemeğe davetli olmamasına rağmen loki de gelir. yani yemeğin 13’üncü misafiri olur. bununla da kalmaz, loki yemekte balder’i öldürür.

    hz. isa’nın son yemeği’nde 12 havari bulunuyordu. toplamda 13 kişilerdi. bazı kaynaklar isa’ya ihanet eden judas’ın havarilikten çıkarıldıktan sonra ismi yerine 13 rakamının kullandığını, bu yüzden de 13’ün uğursuzlukla bağdaştırıldığını yazar. sonraları da 13 sayısının geçtiği her şey lanetli, kötü, korkunç olarak nitelendirilmeye başlandı. yemeklerde 13 kişi toplanmamaya, düğünler ziyafetlerin tarihi için 13 seçilmemeye başlandı.

    ibranilere göre de, 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni ibrani alfabesinin 13’üncü harfinin "mavet" (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan "m" olmasıdır.