• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.22)
tüfek mikrop ve çelik - jared diamond
"neden avrupalılar amerika'yı keşfetti de amerikalılar avrupa'yı keşfetmedi?" bu basit sorunun ardında insanlığın mö 11.000'den günümüze tarihi gizli. fizyoloji profesörü jared diamond, tüfek, mikrop ve çelik'te, aklımıza gelmeyen, geldiğinde çocukça bulduğumuz soruların yanıtlarını araştırırken, tarımın başlamasından yazının bulunuşuna, dinlerin ortaya çıkışından imparatorlukların kuruluşuna, tarihin seyrini belirleyen pek çok önemli adımı ayrıntısıyla inceliyor. insan toplulukları arasındaki farklılıkların, eşitsizliklerin nedenlerini, temellerine inmeye çalışarak sorguluyor; günümüz dünyasını biçimlendiren etkenlerin izini sürüyor... biyoloji, jeoloji, arkeoloji, coğrafya gibi değişik bilim dallarından beslenen, "batılı" koşullanmalardan arınmış, geleceği gösteren bir tarih kitabı.


 1. ekstansif tarımın ortaya çıkmasından itibaren hayvanların evcilleştirilmesini, geliştirilen silahları, kurulan medeniyetleri, hastalıkları, yazının icadını, dinlerin ortaya çıkışını, imparatorlukların kuruluşunu ve daha birçok önemli olayları ve dönemleri ele alıyor. kitabın konusu tarih olsa da sadece tarihi bilgileri değil; biyoloji, coğrafya, arkeoloji gibi sosyal bilimleri de içeriyor. uzun bir kitap lakin kendini okutturan bir kitap. eğer toplumlar arasındaki eşitsizliğin, farklılığın nedenlerini merak ediyor ve sorguluyorsanız kesinlikle alın okuyun derim. ben o kadar okuyamam diyenler için de belgeseli yapılmış. buyrun onu da izleyebilirsiniz:

  ingilizce: https://www.youtube.com/watch?v=ojU31yHDqiM

  türkçe dublaj: https://www.youtube.com/watch?v=-XynmtoTgNA
  slipo
 2. İnsan neden insan oldu tadında bir kitap ama eşi benzeri yok. Yani salt antrolopolji diyemeyiz. Kitap okumaktan hoşlanmayanlar için belgeseli de var. bu ilk bölümü dublajlı dileyen dublajsızını da bulabilir.

  Üniversite bitmeden okunması gereken kitaplardan belki de birincisi.