• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
tuhaflıklar fabrikası - eyüp aygün tayşir
ne müfessirim ne de kutsal kitapların sırlarını ifşa etmek haddim. lakin belki de sürgünümüz budur, kim bilir? şimdi lütfen beni, numarasını açık etmek için pürdikkat izlediğiniz bir gözbağcıymışım gibi izleyiniz. sonuçta yine hayret edecek olsanız da...

"büyük âlim, içdeniz’in kıyısında tuhaflıklarla örülü tarihî üniversite binasında anlatılan bir efsane... genç bir asistan, büyük âlim’in esrarengiz yazmasının peşine düşer ve geri dönüşsüz bir arayışın içinde kaybolur.

eyüp aygün tayşir’in ikinci kitabı ustalık döneminin başladığını müjdeliyor. tuhaflıklar fabrikası, metinlerin gizemli dünyasının romanı. kedili karanlık bir orman, büyülü bir alegori… bir kitap, diğerine açılan kapı olabilir mi?"


 1. eyüp aygün tayşir'in 4 hane 1 teslim romanının anlatısını, derinliğini, dilini pek sevip okumaya başladığım yazarın ikinci romanı.

  akadamik camiayı öyle muzip, alegorik bir biçimde anlatıyor ki kitabı elinize alıp da son sayfasına ulaşmanız arasında kısacık bir zaman geçiyor sadece.

  akademiye kıyısından köşesinden bulaşmış kimselerin, yazarın aşırı yerinde tespitleri ve bu tespitleri sunuş biçiminden keyif almaması çok güç.

  yan komşumuzun, karşı komşumuzun ve hatta çaprazdaki komşumuzun da hatırı sayılır ünvanlara sahip akademik kimseler olduğu bi yere taşınmamız ile tuhaflıklar fabrikası'nı okumaya başladığım dönemin kesişmesi de benim için hoş ve aslında gülmemem gereken aşşırı iyi bir espri ile karşı karşıya kalmışım hissi veren bir rastlantı.