turan dursun - youreads

turan dursun

Kimdir?

turan dursun (1934 - 4 eylül 1990), türk yazar, düşünür, eski imâm ve müftü. ibn-i râvendî'nin tâkipçilerinden olup, yapmış olduğu araştırmalarında islâmiyeti ve peygâmberi muhammed'i ağır bir şekilde eleştirmiştir.[1][2] monoteistik dinler tarihi eğitimi görüp ateistolmadan önce müftü olarak çalışmıştır. islâm dinini açıkça eleştirdiğinden ötürü köktendinci kesim tarafından tehditler almıştır. 4 eylül 1990'da evinin önünde uğradığı suikast sonucunda yaşamını yitirmiştir.  1. "1934 yılında sivas’ın şarkışla ilçesinin gümüştepe köyünde yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. babası imamlık yaparak 8 çocuklu ailesinin geçimini sağlamaya çalışmıştı. yaşam öyküsünü yazdığı kulleteyn adlı eserinden öğrendiğimize göre, babasının tek arzusu oğlunun büyük bir din alimi olmasıydı. çocukluğu ve gençliği yatılı din okullarında, kuran kurslarında geçti. resmi bir eğitim almadı.

    olgunluk yaşlarında hocalık, imamlık ve müftülük yaptı. bu süreç içinde klasik arapça, günümüz arapçası, kürtçe ve çerkezceyi öğrendi. arapçayı ve özellikle klasik arapçayı çok iyi bilmesi ve tükenmez bir araştırma ruhu sayesinde islamiyet’i asıl kaynaklarından okuyarak öğrendi ve yorumladı.

    imamlık ve müftülük yaparken sürekli “eski köye yeni adetler getirdiği” (ağaç diktirtmek, imamları sinemaya götürmek, imamlar için kurslar açmak, hastane açılmasına ve baraj yapılmasına ön ayak olmak, atatürk büstüne çelenk koymak gibi) için gerek ağalarla gerekse devletle yıldızı hiç barışmadı. dine ilişkin görüşleri değiştikten sonra müftülükten ayrıldı. trt’de çalıştı ve oradan emekli oldu. ilkokulu ve ortaokulu ileri yaşlarda dışardan bitirdi. öldürüldüğünde liseyi bitirmek üzereydi."
    mutlu