türban takan ve jipe binen kadın - youreads 1. benim için kimin hangi arabaya, nasıl giyinerek bindiğinin önemi yok çok kazanıyor ve kazanç durumuna göre araba tercih ediyor olabilir. ancak başında ki örtüyü, fesi, sarığı inançları için değilde şu an ki siyasi yapı ayrıcalıkları ile zengin olmak için takıyor ise çok farklı bir durum.

  benim itirazım daha çok peygamber efendimiz vefat ettiğinde evinden bir çuval bulgur çıkmış ühü ühü diye göz yaşı döküp daha sonra gmc jeep ile boğazda ki villasına giden molla ve onların hanımları, kızları.
  bunu bir tarikat müridine sordum şöyle dedim; asgari ücretle üç çocuk bakıyorsun ay sonunu getiremiyorsun sohbetini kaçırmadığın şu hocaların bindiği arabaya, oturduğu eve hiç mi itiraz etmiyorsun? ve cevap "hocamız en iyisine layıktır".
  artık söylemekten bıktığım deve, diken ilişkisine bir örnek.
  sonuç olarak gerçekten çalışarak kazanıyor ve sosyal yardım olarak az da olsa insanlara katkısı var ise giydiği giyisinin, kullandığı arabanın bir önemi yok. ayrıca türbanlı olması veya sarıklı cübbeli olması kişiyi müslümanlık konusunda hassas yapmaz tamamen şekilci bir anlayış sahibi veya şu an ki ekonomik çıkarları sebebi ile yapıyor olabilir ve örnekleri mevcut jet fadıl ile şu an tam anımsamadığım akp li vekil ve karısı. çıkarları bittiğinde görüntü olarak da değişime uğradılar.

  insanların giyim tarzı gerçekten umurumda değil ve üstünde ki başında ki bez parçası yüzünden yargılanması, dışlanması iğrenç ve alçakca. mini etek giyenden rahatsız olan kişi ile türbandan rahatsız olan kişi arasında hiç bir fark göremiyorum.
 2. öncelikle şeriatla yönetilen bir ülkede olsaydı binemezdi. o koltuğa atatürk sayesinde oturduğunu bilmelidir. ramazanda fakirleri anlamak için oruç tutuyorum ya da dünya malı dünya'da kalır gibi argümanları da hiç diline dolamasın. jipinin tekerini satsa (şaka değil gerçek) bir gecekondunun 3 aylık isınma parasını karşılayabiliyor.
  kesinlikle herhangi bir nefretim yok. sadece bu çelişkiyi görmeyenlere üzülüyorum.
  bir yandan dünya'nın tadını çıkart, bir yandan her şeyde mağdur ol. sat jipini dağıt fakirlere nasılsa öbür dünya'da sonsuza kadar binebileceksin. yemez değil mi? yoksa içten içe bu dünya'nın son durak olduğuna mı inanıyorlar? ki lüksten paradan vazgeçemiyorlar?
 3. muhafazakar ama fakir bir çevrede büyüdüm. hala fakirim, muhafazakarlık da kısmen devam ediyor. ama bugünkü anlamında değil. yani içki içmem, namaz kılmaya çalışırım, annem, kız kardeşlerim tesettürlü ve imam hatipli. kendi eşim illa türbanlı olsun demem ama kılık kıyafeti mazbut olsun diye düşünüyorum.

  bunları anlattım ki din düşmanı falan diye atıp tutmayın en başta. ben bu türbanlı bacıların jipe binmesini kabul edemiyorum. aslında başlık evet biraz ayrımcılık kokuyor. kadın erkek farkı yok bence. dindarım, muhafazakarım diyorsan öyle lükse giremezsin. millet aç gezerken milyonlarca lirayı 4 tekerli bir araca yatırıp, binlerce liraya eşarp, çanta alamazsın. o para istediğin kadar helal olsun, ihalelere istediğin kadar fesat karışmamış, istediğin kadar devlete yalakalık sonucu vergiden muaf sayılmamış ol yine de alamazsın. çünkü israf canım mümin kardeşim. israfın haram olup olmadığına bakmak için de hiç okumadığın, anlamını bilmediğin kuran'a bakabilirsin.

  elbette günah işleme özgürlüğüne sahipsin, israfa girebilirsin, çalıp çırpabilirsin, zina edebilirsin, ama ondan sonra ben "iyi müslümanım" deyip gidip kısa etek giyene, alkol alana "ateist, fahişe, eskort, ayyaş" falan diyemezsin.

  lan bu lüks, israf islam'a göre basit bir şey değil. pek çok ayet ve hadiste şiddetle tehdit ediliyorlar. "allah taâlâ kibirlenip büyüklük taslayarak elbisesinin eteğini yerde sürüyen kimsenin kıyamet gününde yüzüne bakmaz. " (ibn-i ömer)

  ayet:(mümin,35 )”allah(cc) kibirli, zorba olan herkesin kalbine böyle mühür basar."

  (mümin.76) ”ebedi kalmak üzere size ayrılan cehennem kapılarına girin. kibirlenenlerin yurtları ne kötüdür."

  müslüman geçinip de bunları yapan birinin, ateist olup da lüks içinde yaşayandan farkı inandığı dinin emirleridir.

  senin yaptığın o lüks harcama kibirden kaynaklanıyor, kibrini besliyor. kibir, hani şu şeytan'ın cennetten kovulmasına sebep olan büyük günah.

  koca islam tarihinde adından çok az bahsedilen bir adam vardır: ebu zerr. muaviye yeni yaptırdığı sarayını gösterip "nasıl, beğendin mi saray?" diye ebu zerr'e sorunca ebu zerr "eğer bunu müminlerin parasıyla yaptıysan kul hakkıdır, ihanettir! eğer kendi paranla yaptırıyorsan israf!" diye kapağı takmış ve sürgünlerde geçirmiştir tüm ömrünü. günümüz sahte vaizlerinden ebu zerr'i dinleyen var mı hiç?
 4. siyasal islamcılığın bir simgesi haline gelen yobaz oligarkların şuursuz ve anormal para harcama örneklerinden ve simgelerindendir land cruiser v8 ve s600 v12. çünkü 1 damla alın teri yoktur, emek yoktur. sadece siyasal iktidara yakın durmak ve yaranmak vardır. türban da bu işin adı konmamış tacıdır, ahlak abidesidir. içten sünger mi, pamuk mudur bilmiyorum doldurmalı, arkası top şeklinde türbanın varsa; en pahalı markaları da haketmiş oluyorsun.

  bunun inançla alakası yok. yıllar önce teke tek'e ayşe böhürler adında akp myk üyesi bir tip çıkmıştı. fatih altaylı, akp nin yolsuzluk iddialarını sorunca bu dindar (!) ve türbanlı kadın, ''siz yaparken iyiydi de, biz yapınca mı laf oluyor?'' cevabını vermişti. kafa bu, zihniyet de bu!

  gerçekten, sadece allah için başını örten kadınların böyle olmadıklarını ben biliyorum. ne şatafat, ne gösteriş, ne de insanları hakir görmek gibi alçakça bir tutum sergilemiyorlar. imkanları ne kadar iyi olursa olsun, iyi yaşasalar bile bunu insanlara tahakküm kurmak için kullanmıyorlar. evet, cipe de binmiyorlar.

  cipe binenleri burada savunanların sadece iktidar şakşakçısı olduklarını anlamak için bilge olmaya gerek yok.
 5. yeni youreads varsa oraya geçelim, burası kasıyor dedirten başlıklardan
 6. başlık "jipe binen kadın" olarak açılmış olsaydı bile yeterince ayrımcı ve saçma olurdu. bu haliyle ise cinsiyetçiliğin ve ayrımcılığın dibine vuran bir başlık olmuş.
 7. gösteriş olmasın diye evini tuğla yerine kerpiçten yapan peygamberin dinindendir.

  yerseniz.
 8. kendinden olanın özgürlüğünü savunmak sizi demokrat yapmaz. asıl tam da size karşı olanların bile hakkını gözetmek öncelikleriniden olmalı. samanyolu tv kapandığında oh oldu demek zaman gazetesine kayyum atandığında içten içten sevinmek iki yüzlülüğünğzün dışa vurumudur. (gün olup devran döndüğünde yine karşınızdaki en büyük düşmanın o olacağını bilseniz bile.)
  bu bağlamda bir suv araca binen türbanlıyı eleştirmek olsa olsa önlenemez kompleks ve kıskançlığınızın tezahürüdür. yıllarca "ama benim de annemin başı kapalı" sığlığında ele aldığınız hadisenin birikimlerle ne raddeye geldiğini hala görmemiş olmak da bir başka sığlık göstergesi. hiçte düşündüğünüz gibi bu ülkenin aydınlık yüzü değilsiniz. bu tutum da bir faşistliktir. muhafazakar olana da ,kürt asıllı olana da ,gayrimüslim olana da ,alevi olana da, gay olana da yani bu toplumu oluşturan her bireye saygı duymayı öğreneceksiniz. şimdiden başlayında, o zamanlar geldiğinde utanacak daha az şeyiniz olsun. ve merak etmeyin, gerçek demokratlar o zaman da sizi ötekileştirmeyecektir.
 9. jipe binmesi veya villada oturmasını hatta taktıkları çiçekli türbanlarini sindiremeyenler aslında bu kişilerin peygamberimize layık bi ümmet olamadığını düşündükleri için mi böyle söylüyorlar tabiki hayır bakınız şafak pavey oda aynı şeyi meclis içinde söyledi asıl dert kendi dünyalarına yakistirdiklari hayat standartlarını ötekileştirdikleri toplum sahip oluca hemen bi lekeleyecek kılıflar bulmak sanki milletin parasını çalmış da öyle sahip olmuşlar elbette ümmetin hali bu halde iken müslümanların şatafatlı hayat yaşamaları dogru degil ama bu şekilde karalama yapanların derdi üzüm yemek değil bağcıyı dövmek eğer itikadi olarak eleştiri sunacaksaniz başka başlık altında bu meseleyi konuşmak lazım
 10. buradan da mağduriyet çıkartan var ya sizi allah'a havale ediyorum. bir de bana gerizekalı demiş mal insanlar var. ekşiye dönmeye başladı diye eleştiren var, oraya birazdan değineceğim.
  öncelikle şimdi yazacaklarımı iyice okuyun ve anlamaya çalışın. biliyorum çomar için zor bir şey ama deneyin en azından.
  ben başlıkta türban takan kadınlara laf etmiş miyim? hayır! aşağılamış mıyım? hayır! sadece bir yandan insanlara sürekli fakirliği öven ve şükretme kültürü üzerine kurulu bir dinin sembolünü taşırken bir yandan da kdv hariç 420.000 tl'lik bir jipe binmenin çelişkisini anlatmaya çalışıyordum.
  ama kıçında don olmayan çomar gelmiş burada o kadını savunuyor. daha neyi savunduğunu bile bilmiyor sayın mal. git kumda oyna biraz. ben ekşiye döndük lafına cevap vereyim:
  evet ekşiden geldik, renk kattığımıza da inanıyorum. ekşiden niye geldik? daha fazla özgürlük istedik diye? her şeyi sınırsızca paylaşalım, konuşalım diye! başlığı beğenmeyen okumasın. ama dikkatini çekmiş okumuşsun ve cevap vermişsin. işte bu yüzden buradayız sayın çomar.