türk halkını kandırmanın çok kolay olması - youreads 1. aslında kandırması çok kolay olan halktır ama akp dışındaki partiler bunu iyi kullanmıyor.

  sanki bütün halk iyi üniversite mezunu her şeyden haberdar falan sanılıyor. oysa alakası bile yok. bu dedğim insanlar devede kulak kalıyor çoğunluğun yanında. insanlar genelde hayalin peşinden gitmeyi yalanlara kalpten inanmayı çok seviyor.

  bu konuda insanların kutsal manevi değerlerini kullanmak ve yalan söylemek çok önemli dedim ya ne de olsa inanmaya meraklılar.

  mesela akp başkanlık sistemini getirmek istiyor değil mi ? yöntem basit siz bu insanlara senatoyu mahkemeyi jüriyi seçimleri anlatırsanız olmaz. mesela atıyorum diyeceğiz israil'le barışmanın sebebi başkanlığı getirmekmiş türkiye'yle yaptığı gizli anlaşmayla mossad ajanları filistine sokulacak denilse başkanlığın ecnebi işi olduğundan ilk kurulan islam devletinde cumhuriyetinin kullanıldığı sürekli olarak anlatılsa yüzde 80'i ikna olur. bir de bir sürü montaj fotoğrafla sosyal medyada yaydınız mı tamamdır. gerisi sizin hitabet yeteğinize kalmış.

  yada yolsuzlukları mı anlatacaksınız öyle adamlar cebe atıyor derseniz yine ikna edemezsiniz ama onun yerine osmanlıda kanuni 1 sikke rüşvet alanı taksimde ibret olsun diye sallandırdığını bir tane padişahın oğlunu bu yüzden evlaktıktan reddettiğini allah'ın rüşvet alana da verene de destek olana da lanet ettiğini yapanların ve oy vererek destek olanların belini 2 dünyada doğrultamayacağını medyadan destekleyerek anlatırsanız yine çoğu inanacaktır. mantığı anladığınıza göre siz de türetebilirsiniz böyle.

  hiç öyle olmaz olmaz demeyin. akp'nin gizli gizli uzay çağı silahı geliştirdiğine, sosyal medya bildirgesi diye bir şey olduğuna, 2023'te lozanın biteceğine, gizli maddeleri sayesinde türkiye'nin süper devlet olacağına inanan vs. o kadar çok insan var ki sadece potansiyelin farkında değiliz.

  edit: sanırım insanları nasıl manipüle ettiğini anlamış bulunmaktayım.
 2. ohoo dedirten başlık.

  aslında başlık hatalı, doğrusu da yazılmış aslında.

  önemli olan halkın kalbine giden yolu bulmaktır. hitler nasıl mı buldu? büyük buhran'dan yararlandı, herkese iş verdi, halk da "iş imkanı sağlıyor, helal be", "başkomutan führo'nun askerleriyiz" diye diye hitleri destekledi.

  şimdi aynısı rte de yapmıyor mu? o da halkın ciğerparesine bastı: din, allah, peygamber, ümmet!

  garip olan şu şimdilerde almanya'nın para sorunu yok. ama türkiye'de hiç bir lider milletin kalbindeki bu eksikliğe çözüm bulamadı. haa, rte'yi seven aşık, sevmeyen de daşık, orası öyle.

  para mara kaçırıyor, diplomasız falan felan da, o %50 bunlara pek aldırmıyor. aslında biz de aldirmiyoruz, sadece yermek için kullanıyoruz bunu. hakkımız da, savaşta her şey mübahtır.

  bu ülke genel olarak tutucudur. hep de böyleydi, hep de böyle olacak. kurtuluş savaşını' da bu "tutucu" milletin yurtseverliği ve başbuğumuzla kazanmadık mı?

  bu dengeyi hiç kuramadık. atatürk'ün ölümünden sonra bir köşede unutulan, sindirilen bu tutucu (köylüsü, esnafı vs.) insanları hatırlamayı, onların arasına karışmayı hiçbir siyasetçi başaramadı ise, bunun nedeni akkefenlilerde aranmamalı.

  edit:sonuç değil neden.
 3. bir ahmak olarak başbakan yardımcısı dahi olabileceğiniz fırsatlar ülkesi türkiye'de fazla akıllı olmanın getirisi olmadığı için, işinize geldiğinde ahmak ayağına yatıp "kandırıldım" demek kadar güzel bir hareket var mı?
  yok..

  dua edinde mahkeme salonlarında "neden darbeye kalkıştınız" diye sorduğunuzda darbecilerin aklına "kandırıldık" demek gelmesin...
 4. sebebi eğitim ve okuma oranının az olmasıdır.
 5. bizim topluma din de, gerisine hiç de. o hiçlikte ne almak istiyorsan, ne yaptırmak istiyorsan artık senindir.

  kolay mı peki türk toplumunu kandırmak, bam telini bulduysan hiç olmayacağı kadar kolay.
  ozumm
 6. analiz ve yargı konusunda sabırsız yiğitlerin süper tespiti.

  halkında devlet gibi refleksleri vardır ve bilinçli yada bilinçsiz onunla bir çıkar ilişkisi kurar. götünün kılıyım diyen bir kadına ailesi tarafından bile verilmeyen söz hakkı verilmesi, yıllardır alttan alta kaynayan din ve laiklik kavgasında taraf olunması ve sayılabilecek onlarca menfaatten sonra son olarak sarıklı ve sakallı adamların askeri altına alması. bunlar bu halk için hangi evrende mümkün? kandırıldıkları falan yok. tape'e montaj denmesi, yolsuzluklara çalıyor ama yapıyor denmesi gibi bir çok örnekte çıkar ilişkisinin 2. ayağında halkın görevini yerine getirip görmezden gelmesidir. sermayedarların ve hükümetin iktidarından ekmek yiyenlerin sayısı ve propagandası ise görmezden gelinemez. evet ilahlaştıran, inanan ve gerçekten kanan insanlar var. ama inan bana düşündüğün kadar değil.
 7. Türkiye Cumhuriyeti devletinin baskentinin belediye başkanı cemaatin üç harflilerden yardım aldığını söylediği bu ülkede evet kandırılmak çok kolay ve bu kandırılma işi çoğu kez hatta her zaman dini söylemlerle olduğu görülür. haber

  (bkz: Fadıl akgündüz)
 8. çok kolay değildir. çünkü kendi kendine kanıyor bu halk. düşünmek sorgulamak olmayınca böyle oluyor.

  iyi adam rollerinde oynayan oyuncuları seviyor ve onları iyi oyuncu sanıyor ve hatta iyi insan sanıyor. münir özkul ve tarık akan gibi.

  kötü rollerde oynayan erol taş'ı sokakta dövmüş bu halk. aliye rona'yı tanımazlar kemal sunal'ı oyuncu zannederler.