türk kökenli rus soyadları - youreads 1. efenim yıllardan 2011, o zamanlar kürt açılımı zamanları devlet bahçeliye soruluyor bu mesele, bahçeli'de; '' kürt yoktur; türkler karda yürürken kart-kurt diye ses çıkarırlarmış, sonrradan isimleri kürt kalmış'' demiş ve konuya etimolojik açıklık getirmişti sağ olsun.
  o zamanlar, çok espiri döndüydü bu konuya dair.

  türkler teksas'a gidiyor, koskoca ovada tek saz görüyorlar, oraya ''teksaz'' diyorlar, etimolojik olarak teksas aslında türkçe bir kelimedir vb geyikler dönüyor.

  efenim meğersem geyik değilmiş?!
  şu kitap, neredeyse büyük rus önemli kişilerin, türk olduğu iddasında... https://i.idefix.com/cache/600x600-0/originals/0000000554349-1.jpg

  yazarı, Nikolay Aleksandrovich Baskakov enteresan mevzulardan bahsetmiş. bir kaç örnek vermek gerekirse;

  ''gogol''
  türk dilinde, yeşilbaş, suna gibi örnekleri ifade eden ''gogel'' den geldiği iddiasında.

  ''Kutuzov'' mihail.
  rusyanın 1812 deki generali. kutuzov soyadının, türk dilindeki kudurmuş, asi, coşmuş anlamındaki, ''kuduz''dan geldiğini ileri sürmekte.

  ''Karamzin'' Nikolay Mikhailovich
  iddiaya göre; karamzin, bey anlamına gelen ''mirza''dan gelmektedir. ''kara'' ve ''mirza'' hızlı okunduğu için karamzin olmuştur.

  kitap rus tarihine yön vermiş bir çok önemli ismin türk olduğunu ileri sürmekte. olabilir mi ? olabilir sonuçta o topraklar ''anayurt''.