türkçenin yetersiz bir dil olması - youreads 1. bana kara diyen dilber
  gözlerin kara değil mi
  yüzünü sevdiren gelin
  kaşların kara değil mi

  güzel, ben seni isterim
  seni koynumda beslerim
  yüzünü, güzel, göreyim
  zülüfün kara değil mi

  boyun uzun, belin ince
  yanakların olmuş gonca
  salıverirsin kolunca
  beliğin kara değil mi

  utanırım akar terim
  güzellikte yok benzerin
  en sevgili makbul yerin
  saçların kara değil mi

  beni kara diye yerme
  mevlâ'm yaratmış, hor görme
  ala göze siyah sürme
  çekilir, kara değil mi

  hind'den, yemen'den çekilir
  iner bağdad'a dökülür
  türlü taama ekilir
  biber de kara değil mi

  göllerde kuğular olur
  göğüs ak, kara benlidir
  mısır'da çok zengin vardır
  kölesi kara değil mi

  pınara konan kuğunun
  kanadı beyaz çoğunun
  çöldeki arab beyinin
  çadırı kara değil mi

  iller de konup göçerler
  lâle sünbülü biçerler
  ağalar, beyler içerler
  kahve de kara değil mi

  evlerinde sular akar
  güzelleri göze bakar
  hublar yanağına sokar
  sünbül de kara değil mi

  karac'oğlan der, inşallah
  görenler desin maşallah
  kara donlu beytullah
  örtüsü kara değil mi

  bu şiir karacaoglan'in ve karacaoglan 1600'lu yıllarda yani 17. yüzyılda yaşamış. biz bunu okuyoruz ve anlıyoruz. 17. yüzyıl ingılizcenin en önemli yazarı shakespeare'in de yaşadığı yıllar ve shakespeare'in eserlerinin orijinalini 100 ingilize okutsak 95'i anlamaz.

  he anam he turkceyi kurtuluş savasindan sonra uydurduk, ondan önce yoktu.

  ekleme:

  bir kez gönül yıktın ise
  bu kıldığın namaz değil
  yetmiş iki millet dahi
  elin yüzün yumaz değil

  bir gönülü yaptın ise
  er eteğin tuttun ise
  bir kez hayır ettin ise
  binde bir ise az değil

  yol odur ki doğru vara
  göz odur ki hak'kı göre
  er odur alçakta dura
  yüceden bakan göz değil

  erden sana nazar ola
  için dışın pür nur ola
  beli kurtulmuştan ola
  şol kişi kim gammaz değil

  yunus bu sözleri çatar
  sanki balı yağa katar
  halka matahların satar
  yükü gevherdir tuz değil

  karacaoğlan'ı beğendiremedim mi? peki, daha eskiye gidelim. alın bu da 13. yüzyıldan, yunus emre. anlıyor musunuz? anlıyorsunuz, yani turkceyi birileri uydurmamis. yaşayan canlı bir dil. kurtulus savasi sonrasi uydurulan dil yani turkce değil, bir takım yapay yazım kurallarıdır. halkın anlamadigi osmanlica'yi terkedip halkın kullandığı turkce'ye dönmüşler.

  kelime kökenlerine bakarsak ingilizce'de ki bazı kelimeler değil bakin ben iddia ediyorum coğu kelime, agirlikli olarak latince olmak uzere, yabanci kokenlidir ve bu evraka evreka diye bagirilarak ortaya cikılacak bir şey değildir. yani karacaoğlan'da arapça kökenli kelimeler varsa shakespeare'de de latince, yunanca, almanca, italyanca kökenli kelimeler vardır. dil böyle bir şeydir, dogali budur. hayatın doğal akışı, esyanin tabiati böyledir. hadi bu kelimeleri ingilizce'den çıkarın ve bakın ingilizce yeterli bir dil mi yoksa yoksa yetersiz bir dil mi?

  bunu da beğendiremezsem daha dede korkut var. onu da beowulf'la karşılaştırırız. copy paste yaparım, üşenmem.^:swh^
 2. dili kullanan ve üreten insandır. herhangi bir alanda yeni terim ve deyişleri o alanda üretimi yapan belirler. felsefeyi siz yapmazsanız terimlerini de siz belirlemezsiniz doğal olarak; yani ya orijinalden alıntı yaparsınız ya da türetim yaparsınız. felsefe alanında yeteri kadar ilgi yoksa da karşılık bulmak konusunda sıkıntı çekebilirsiniz ki bu dilin dolaylı problemidir; çünkü yukarıda söylendiği gibi bunun sebebi 'insan'dır.

  felsefi terimler açısından almanca, türkçeden önde olabilr. nedenini yazmaya gerek yok. aynı karşılaştırmayı bozkır terimleri üzerinden yapalım. kırgızistan'da günümüzde bozkır kültürü güçlü bir biçimde varlığını sürdürmektedir. bu bağlamda at donları için kullanılan terimler bile başınızı döndürebilir. bozkır kültürünün hissedilmediği ve dilinin gelişmiş olduğu iddia edilen bir ülke, dolayısıyla kırgızcadaki bozkır terimlerini karşılayabilecek lügat zenginliği sahip olmayacaktır. on yaşındaki çocuğun mantığıyla genelleme yaparak "kırgızca filanca dilden üstündür" mü diyeceğiz? dememeliyiz.

  şahsen aşırı tasfiye ve öz türkçeciliğe karşıyım. bir sözcük bir dile ne yolla girerse girsin, halk tarafından benimsenmişse gerisinin pek önemi yoktur.

  özetle türkçe de bütün diller kadar ifade etmek kuvvetine sahiptir. çeşitli terimsel yetersizliği var olmakla birlikte bunun sebebi dilin yetersiz olması değil, insanların yetersiz olmasıdır. azimli çevirmenleri ve filozofları üretime ve geçerli karşılıklar bulmaya davet ediyoruz.
 3. felsefe ve türkçe ile pek bir ilişkisi olduğunu sanmadığım yazarın beyanı. felsefe yapmaya en yetkin bir kaç dilden biridir türkçe. neden böyle olduğunu dil ve mantık ilişkisi yani analitik felsefe açısından temellendirirdim, ama 'asklepiosa bir horoz borcum' olmadığı için, bu başlık altında zaman harcamaya değmez.
  ayrıca (bkz: sus minervam docere) .