1. sanıldığının aksine 3. dünya ülkesi değildir. hatta 1. dünya ülkesidir.

  zülfiyare dokunmadan açıklıyım. 1. dünya ülkelerinin tanımı aynen şöyledir "soğuk savaşta ABD ile İttifak olan devletlerdir. soğuk savaş döneminde türkiye zaten amerika nın yanındaydı. buda bizi 1. dünya ülkesi yapar.

  2. ve 3. dünya ülkeleri kimlerdir peki.

  2. dünya ülkeleri diye adlandırılan topluluk gene soğuk savaş döneminde sovyetler, çin ve bu ülkelerin yanlarında olanlardır.

  3. dünya ülkeleri ise tarafsız olanlardır kısaca.

  birde şöyle bir resim var.
 2. bazen böyle hissedilen ülke..
 3. Red kid'in bir bölümünde şöyle efsane bir söz geçer.
  "Bir ülkede at'lar güvende değilse kimse güvende değildir.!"

  türkiye; at, eşek, katır sayısı düşerken deve sayısında artış olan ülke.

  http://m.radikal.com.tr/ekonomi/at_esek_katir_azaliyor_deve_sayisi_artiyor-1214349
  haber eski tarihli olsa da türkiye'de
  her yıl 5000 kadar at sayısında azalma var, bu azalma ile sucuk reyonu arasında bir bağ olup olmadığı ise meçhul.
 4. hala 2023 yılında çok çok gelişeceğini sananların olduğu ülkemiz. arkadaşlar acı ama ortada bir gerçek var hem de kulaktan dolma bilgilerle değil deneylerle, gözlemlerle, istatistiklerle yani bilimsel olarak açıklanmış veriler diyor ki; hayal kurma bu büyüme hızıyla senden ne köy olur ne kasaba bırak en büyük 10 ekonomiye girmeyi daha aşağılara düşmezsek iyidir. ülke olarak içinde bulunduğumuz durum ciddi anlamda berbat bunun göstergeleri de mevcut ama bir kesim vatandaşlarımız sorgulamaktan çekindiği için bu göstergeleri de sanki marifetmiş gibi bizlere sunmaktan çekinmiyorlar. örneğin varlık fonu durumu var nedir ne değildir neden var bunları araştırmak zor değil ama yapmıyoruz vardır bir bildikleri diye düşünmekten kaçıyoruz. sonra bakıyorsun asgari ücrete göre alım gücü o kadar kötü ki o 'bizi kıskanıyorlar' dedikleri almanlar bak nasıl refah durumda ekonomik anlamda (bkz: 100 euro ile 100 tl arasındaki fark) --bakınızı oku ama boş geçme-- şimdi bunu okuduktan sonra sen 100 tl ile ne yapabiliyorsun onu düşün.

  türkiye, bilimden ve akılcı düşünmekten uzaklaşan bir ülke olma yolunda ilerlerken biz nasıl en iyi 10 ekonomiye gireceğiz? bu yalana kim inanır ya da inanmak için ne kadar saf olmak gerekir. ya bizim tübitak diye bir kurumumuz var başına hayvanat bahçesi müdürü atandı peki niye? bu kurumun onay vermediği projeler dünya çapında başarı elde etti biz böyle mi gelişeceğiz.
  örnek verecek olursam bakın türkiye'de son günlerde kuyuya düşen bir köpeği kurtarma çabası vardı dimi? ne oldu peki ben söyleyeyim bir kısım öğrenciler yani imam hatipliler okullarında dua ederken bahçeşehir fen ve teknoloji lisesi robotik kol yaparak kurtarmaya yardımcı oldu. işte memleketin de özeti budur. kimi kesimler hala dua ile gelişeceğimizi inançlı yöneticilerimizle gelişeceğimizi sanıyor ama bu yanlış mantığa aykırı ve mantıksal olmayan her şey gibi tokat gibi bize patladı ama farkında değiliz.

  yöneticilerimiz de aynen bu düşüncede hareket ediyor. sürekli ama sürekli çok gelişeceğimizden bahsediyorlar ama ortada hiçbir elle tutulur dayanak yok! işsizlik oranı açılandı %12'yi aşmış. ne demek yahu %12 biraz araştıralım bu oranlar neyden bahsediyor ülkede bu oran arttıkça ne oluyor bizi yönetenler neden bu oranın varlığından rahatsız değil bunları sorgulamadan sadece biat ederek şak şak yaparak vatandaş olunmaz size verilen o beyni itaat etmek yalanlara inanmak için değil azıcık sorgulamak için kullanın. yalanlara inanmayın gerçekleri kovalayın koyun olmayın yalvarırım sizlere.

  bakın yine örnek üzerinden gidelim. bizi yönetenlerin en büyük yalanlarından birisi de ''almanlar bizi kıskanıyor'' yahu kulun kurbanın olayım yapma etme senin neyin var neyini kıskansın..
  üretimin yok
  sanayi yok
  teknolojik gelişimler yok
  halkın refah düzeyi yerlerde
  işsizlik almış başını gitmiş
  paran değer kaybediyor
  adamların alım gücü senin 3-4 katın kadar iyi
  ama sen hala bizi kıskanıyorlar diye poz kesiyorsun. acı olan durum ise milyonlarca insan seviniyor 'almanlar bizi kıskanıyor' diye. fazla değil birazcık o sosyal medyalardan like almak için harcadığınız zamandan azıcık ayırıp araştırın zaten her şeyi göreceksiniz kapatmayın kendinizi bu kadar her denilene koyun gibi inanmayın ne olur. türkiye ilerlemiyor her gün daha çok geriliyor. bu duruma da mevcut yöneticilerin anlamsız hayalperest tutumları sebep oluyor.

  **evet buyurun izleyelim 8 dakikada ülkemizin özeti ve neden bu durumdayız dinleyelim; https://www.youtube.com/watch?v=nt-s4SP-mEA

  not: Ekonomi ve Barış Enstitüsü, ülkelerin huzur ve güvenlik seviyelerini değerlendirdiği raporunu açıkladı.
  Rapora göre dünyanın en güvenli ülkeleri arasında, 163 ülkenin bulunduğu listede, Türkiye 143. sırada yer aldı.