1. islamcıların dış ilişkilerde izlediği terör ihracı politikası ve ülkenin git gide muhafazar/milliyetçi bir yapıya dönüşmesiyle türkiye'nin hızla ilerlediği süreç.

  sınırlarında teröristlerin cirit attığı ve bombalı saldırılarda sürekli sivil kayıpların yaşandığı, halkın gittikçe düşen eğitim seviyesi ve fakirliği, kamu kurumlarında tek aranan vasfın yandaşlık olduğu, normalleşen iş kazaları, hukukun^:medya dahil^ siyasallaşması, dinin her alanda etkinleşmesi, sıcak paraya muhtaç kırılgan ekonomisiyle ve istikrarsızlığıyla istikamet çok açık.

  tabii o günler için daha zaman ve bol bol ölecek sivil var.

  sonrası islamofaşist bir diktatörlük, yeni türkiye hayırlı uğurlu olsun.

  http://youreads.net/yorum/78325
 2. bakalım her şey olup bittiğinde son kurşunlar da sıkıldığında bizi mülteci olarak hangi ülke kabul edecek
 3. t
 4. ya arkadaşlar siz neden bahsediyorsunuz türkiye dünya lideri olma yolunda tam gaz ilerliyor duble yollarda. siz siyonizmin uşağı olmuşsunuz.

  hayat böyle daha güzelmiş. cehalet gerçekten mutlulukmuş.
 5. türkiye aslında hiçbir ülkeye dönüşmüyor. aynı coğrafyadaki benzer profillere sahip ülkeler benzer bir kaderi yaşıyor, yalnızca bu. iktidarın sürdüğü bir kamyondayız içinde olmayı istesek de istemesek de götürdüğü yol kendi ideolojilerinin yolu. arada bir savrulanlar kurtuluyor ya da kamyonu kullanan bir yere doğru bilerek kırıyor ki direksiyonu içeridekilerin bir kısmına bir şeyler olsun, diğerleri de bu korkudan sinsin.
 6. pakistan, afganistan'daki islamcı teröristleri desteklerken, onlara kamplar, medreseler açtırırken, bu olaylar kendisine bulaşmaz sanıyordu. afganistan'ın geleceğinin belirlenmesi oyununa katılarak bölgesel güç olacaktı. koskoca ordusuna güveniyordu. envanterinde nükleer silahlar bile olan pakistan ordusu için, afganistan'daki küçük milis gruplar ancak kullanılacak birer piyon olabilirlerdi, asla bir tehdit olamazlardı. ama işte oldular. çünkü sen ülkeni bu terör örgütlerinni beslenme, dinlenme, eğitilme koridoru yapınca, suudiler ve katarlılar gibi 3. ülkelerin taşeronu yapınca, bölgesel gücünü arttırmıyorsun, kendini bu çatışmalara dahil ediyorsun. dün pakistan'ın yaşadığını bugün biz yaşıyoruz. artık "türkiye'de patlama", "türk ordusu operasyon yaptı, şu kadar ölü bu kadar yaralı" tarzı haberler dünya basınında sıradanlaştı. bu tabloyu yaratanlar dün hala "bizim medeniyetimiz sevgi, batınınki nefret medeniyeti" diyor, oryantalizmi başaşağı çevirip kendini oksidentalist masallara inandırıyordu. biz medeniyet gibi, tarih gibi koca koca laflar ederken, başkentimizin ortasında onlarca gencecik çocuğumuzu kurban verdik yine.
 7. batılılar tarafından oldukça sık dile getirilen bu tezin gerçekleşmesinin önünde, çok şükür ki, iki önemli engel mevcuttur. batılılar bu teknik detayları unutmaktadır.

  birincisi, türkiye'de tevhid-i tedrisat ile eğitim birliği 1924 yılında sağlanmışken pakistan'da eğitim ise üç başlıdır: devlet okulları, özel okullar ve medreseler. hepsinin ayrı müfredatı olduğu için devlet okulları ve özel okullar arasında bile farklı düşüncede insanlar yetiştirilmektedir. ülkedeki medrese sayısı 38.000'den fazla olup bunların %1'in radikal insanlar yetiştirmesi bile bir ülkenin bombalar ve suikastlarla uğraşması için yeterlidir.

  ikincisi, devlet kurumlarımız pakistan'ın kurumlarına göre çok daha fazla oturmuş ve kurumsallaşmıştır. pakistan'ın afganistan sınırı federal aşiretler bölgesi (fata) olarak geçmekte ve bu bölgede aşiretlerin dediği olmaktadır, devletin değil. ayrıca çoğu olayda halk güvenliği ve adaleti kendi eline almakta, kamu personeline bırakmamaktadır.

  netice itibariyle, türkiye mevcut eğitim sistemi ve devlet aygıtının kurumsallaşması sayesinde pakistanlaş-ma-yacaktır.
 8. bu uğurda birileri her gün tahtaya bir çentik atmaktadır.
 9. kıyas hatasıdır. kıyas yapılırken kıyaslanan ve elde edilen sonuç kısımlarına iyi bakılarak değerlendirme yapılması gerekir. belki hoşunuza gitmeyecek ama ülkesinde "sıklıkla" bomba patlayan ve muhafazakarlaşan her devlet, pakistanlaşıyor demek doğru değildir.

  esasen türkiyeyi pakistanlaşmasını ilelebet engellenmiştir. bunun sebebi, ülkemizin şükür ki sahip olduğu yetişmiş insan kaynağıdır. türkiye bu süreci öyle ya da böyle değerli insanları sayesinde atlatacaktır. "interim" yaşıyor olmamız sizi hataya sürüklemesin.
  yolcu
 10. kıyas hatasıdır. kıyas yapılırken kıyaslanan ve elde edilen sonuç kısımlarına iyi bakılarak değerlendirme yapılması gerekir. belki hoşunuza gitmeyecek ama ülkesinde "sıklıkla" bomba patlayan ve muhafazakarlaşan her devlet, pakistanlaşıyor demek doğru değildir.

  esasen türkiyeyi pakistanlaşmasını ilelebet engellenmiştir. bunun sebebi, ülkemizin şükür ki sahip olduğu yetişmiş insan kaynağıdır. türkiye bu süreci öyle ya da böyle değerli insanları sayesinde atlatacaktır. "interim" yaşıyor olmamız sizi hataya sürüklemesin.
  yolcu