türkler neden kendi milletini yüceltiyor - youreads 1. haklılar. her millet kendi milletini diğerlerine saygısızlık etmeden yuceltmeli bence... bizim milletimizse (kürt) yapmıyor bunu ya da yaptığını sanıyor. dil ve kültür yüce şeyler olmalı. seni sen yapan şeyler onlar çünkü. dil elbette yücedir. aksini iddia eden ağır asimile olmuştur. sahip çıkılmalı benliğe..”biz sizin yerinize sahip çıkarız" diyenlere de inanmamalı.

  "kè beje ez kurdım kef kefawiye"
 2. hepsi öyle değil. ama böyle saçmalayanlar var tabii. dil de kutsal değildir kültür de. seversin edersin de yüceltmek ne? sonuçta memleket gibi işte. herkesin tuttuğu kendine.
  yok
 3. sadece türkler mi yüceltiyor sorusunu aklımdan geçirmiş bir sual.
 4. ne kadar yüceltilirse edilsin ne olduğu ortadadır.
 5. siyasi partileriniz, futbol kulüpleriniz, tarikatlarınız, mezhepleriniz, politik sendikalarınız, maddi gelir durumuna dayalı örgütleriniz, ithal ideolojileriniz vs...

  bunlar, insan eliyle türetilmiş, sentetik ayrimlardir ve toplumu kin ve nefrete alenen teşvik eden sunni kutuplasmalar yaratan bunlardır.

  biz insanları ırklarına göre ayırıyoruz.
  insanlar arasında bu ayrımı türeten, insanoğlunu yaratandır. bu ayrım sunni yada sentetik değil doğaldır.
 6. diğer her şey kutuplaştırıcıymış ama ırk allah'ın lütfu olarak doğal bir ayrımmış, işte gamalı haçı böyle bir kafa üretti. nasyonal kiliseyi ve fransisken rahiplerini de. türk islamcılığının dayandığı nokta da bura, ırkçılığın bir ideolojiye dönüşmediğinde hiç bir anlamı olmayacağını bilmeyen mazlumlara böyle öğretildi zalim olmaları.

  dil ya da milliyet aynı zamanda kültürün parçası olan binlerce öğe içerir ve kültür korunmalıdir, bir milletin değil insanlığın ortak mirasıdır. eğer o kültür baskı altında yok oluyorsa onu savunmak nefsi müdafaadır. baskı oluşmadan koruma içgüdüsü gelişmez. türk islamcıların böyle bir derdi yoktur çünkü emperyalizmin ne olduğunu bilmezler, bizzat emperyalizm tarafından üretilirler. emperyalizmin farkında olan sade ulusçular ise ülke içindeki her unsuru kendi dillerine tehdit sayarlar. fakat yukarda dediğim gibi bu tehdit baskı oluşturur, baskı da direnç.
 7. bireysel piskolojiden farklı düşünmeye gerek var mı? arkadaşlarınızla bir masada toplanmışsınız, bir tanesi sürekli ben şöyle yaptım, böyle yaptım, şöyle iyiyim, böyle başarılıyım diye anlatıyor. ne düşünürsünüz? gerçekten eylem yapmış insanlar bunu sürekli söyleme ihtiyacı gütmezler. bir insan durduk yere "seni arayacağım" diyorsa aramaz mesela. eyleyecek olsa söylemeye gerek duymazdı.
 8. türklerle bir ilgisi olmayan durum. sorun insanda. çinliler ve japonlar kendilerini üstün insan diğer çekik gözlüleri alt insan diğerlerini normal insan kabul eder. bir çinliye japonlara benziyorsun de aşağılama kabul edip tepki koyar. japonlar da aynı kafada. ama bir japona siz kanadalılara benziyorsunuz derseniz sinirlenmez.

  ayrıca milliyetçilik canlıların genlerinde olan bir hata. bir suya binlerce bakteri atın. birbirine benzeyenler belli bölgelerde kümeleşirler. sonrasında ortama uyum sağlayıp daha hızlı üreyenler diğerlerin alanlarını işgal ederler.

  insan egosu enteresandır. beyni daha enteresandır. inanmaya programlanmış. malesef mantık falan aramadan inanmaya. tabii yeterince zeki kişiler bunu çok önce keşfetmiş. bir insana sürekli aynı şeyler söylenirse inanmama ihtimali yok.

  şimdi canlı bomba eylemi yapan insanlar aptal mı ya da size en saçma gelen şeyi yapanlar. hayır. sadece sürekli duyduğunuz şeye inanırsınız. şimdi yaşadığınız hayatı düşüncelerinizi malesef siz seçmediniz çevreniz seçti.

  bunu keşfeden devlet denilen yapılar insanların inanacağını bildiğinden sürekli kendi insanını övgüyle kendilerine sunar. türk milleti misafirperverdir gibi. denk getirsek misafiri sikeriz hacı. türk milleti zekidir türk milleti çalışkandır gibi. neyse.
 9. anlam veremediğim durum..